Skip to content

24/05/2016 Artykuły

Fiat Panda model od 2004 r.

2-1_

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Myślę, że niejeden z nas spotkał się z brakiem światła lewego lub prawego albo wyraźnie słabiej świecącą jedną z lamp w takim samochodzie jak Fiat Panda model od 2004 r. Obserwuję już to zjawisko jakiś czas i mogę stwierdzić, że zawsze się nasila w okresie letnim, kiedy temperatury rosną. Podchodzimy do zadania standardowo: wymieniamy żarówkę (w przypadku nieświecącej lampy)  i wydaje nam się, że jest po sprawie, a tu niespodzianka – lampa nadal nie świeci. Sprawdzamy bezpieczniki (o ile dobrze pamiętam, oznaczone w skrzynce bezpieczników F12 i F13), ale okazuje się, że usterki też w tym miejscu brak. Komputera nie ma co podpinać, bowiem i tak nam nic nie powie.

Problem tkwi w skrzynce bezpieczników nieopodal złącza OBD w przestrzeni nóg kierowcy. Dochodzi do przegrzania styku w tej skrzynce bezpieczników – styk numer 7 (kabel szaro-czarny) lub styk numer 8 (kabel szary), które są obok siebie w jednej kostce. Stan styków można ocenić poprzez wyciągnięcie dolnej szarej wtyczki ze skrzynki bezpieczników.

Rozwiązania mamy dwa:

– możemy próbować naprawić styk, kupując gdzieś piny i przelutowując (trochę zabawy i czasu, a i tak nie ma pewności);

lub zdecydowanie prostsze i pewniejsze:

 – możemy kupić nową oryginalną kostkę wzmocnioną za ok. 25 zł i problem już nie wraca. Fiat zna problem i otwarcie proponuje tzw. zestaw naprawczy (numer katalogowy 71745167). Nie musimy go jednak kupować w Fiacie, gdyż jest dostępny w prawie każdej hurtowni motoryzacyjnej. Polecam to rozwiązanie.