Skip to content

24/07/2018 Artykuły

Jak przygotować auto do wakacyjnego wyjazdu?

TotalEnergies24-07_

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Jak przygotować auto do wakacyjnego wyjazdu? 

 

Rodzinny wyjazd na wakacje kojarzy się najczęściej z wypoczynkiem, beztroską i zabawą. Jednak należy pamiętać, że wiąże się on również z pewnymi obowiązkami kierowcy – przed podróżą trzeba przygotować samochód do dłuższej trasy.

 

Jedną z podstawowych czynności przygotowawczych przed wyjazdem jest sprawdzenie poziomu oleju w silniku. Nie można o tym zapominać! Nie ma znaczenia, czy samochód jest zupełnie nowy, czy już nieco starszy – poziom oleju musi być zawsze prawidłowy. Użytkownik pojazdu ma w tej kwestii ułatwione zadanie: najczęściej nie ma żadnego problemu z dostępem do bagnetu, czyli wskaźnika poziomu oleju w silniku, na którym jest podziałka obrazująca, czy poziom tego płynu jest wysoki czy niski. Przyjmuje się, że prawidłowy poziom oleju zawiera się pomiędzy najwyższym a najniższym punktem na podziałce, choć w nowoczesnych jednostkach napędowych lepiej, by olej sięgał aż do punktu maksymalnego. Można wówczas uniknąć ryzyka, że olej szybko się zużyje – a dzieje się to w każdym silniku.

Niezmiernie ważną sprawą jest też przestrzeganie zaleceń producenta co do rodzaju oleju. Każdy producent zaznacza w instrukcji obsługi auta, jaki olej wymagany jest do danego modelu. Wskazana jest przede wszystkim jego lepkość, ale warto także zwracać uwagę na markę. Koncerny samochodowe blisko współpracują z firmami olejowymi i najczęściej wspólnie z nimi opracowują charakterystykę pracy jednostki napędowej i do niej dobierają odpowiedni olej. Zarówno lepkość, jak i polecana marka oleju są wymienione w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli nie dysponujemy taką instrukcją, warto pamiętać, jaki olej został wlany do silnika podczas ostatniej wymiany, i w razie potrzeby uzupełnić niedobory takim samym rodzajem, najlepiej tej samej marki.

Przy okazji sprawdzania stanu oleju warto przyjrzeć się poziomom innych płynów eksploatacyjnych – do spryskiwaczy, hamulcowego i chłodniczego. To jeden z podstawowych obowiązków kierowcy przed wyruszeniem na wakacyjny wyjazd. Brak, a nawet zbyt niski poziom płynów może doprowadzić do poważnej awarii i narazić właściciela na spore koszty. Nie warto – zwłaszcza w perspektywie dłuższej letniej wycieczki – czekać do momentu serwisu przewidzianego przez producenta.

Prawidłowe ciśnienie w oponach, które także należy sprawdzić przed dłuższą podróżą, jest kolejnym czynnikiem wpływającym na komfort i ekonomię jazdy. Nieprawidłowe ciśnienie wpływa bezpośrednio na zużycie paliwa, które może wzrosnąć nawet o 25 procent. Zbyt niskie wpływa również na nasze bezpieczeństwo, ponieważ ogranicza możliwość wykonania gwałtownego manewru w sytuacji zagrożenia i znacznie wydłuża drogę hamowania. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie prowadzi do szybszego zużycia się ogumienia pojazdu. Podobnie jak w przypadku oleju, także tu producent wskazuje, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach danego modelu, a informacja taka najczęściej opisana jest na tabliczce umieszczonej na słupku przy drzwiach kierowcy. Pamiętać należy o tym, że ciśnienie w oponach reguluje się wyłącznie, gdy opony są zimne.

Pamiętajmy też o oględzinach stanu oświetlenia pojazdu. Przed wyruszeniem w podróż trzeba sprawdzić sprawność wszystkich świateł – zarówno głównych przednich i tylnych, jak i tych, o których często zapominamy, np. oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Jeżeli któraś z żarówek jest przepalona, należy ją wymienić, zawsze parami, czyli np. w przypadku przepalonej żarówki lewego światła mijania, trzeba wymienić także prawą. Zapewni to równą moc ich świecenia. Poza światłami ważna jest czystość szyb i lusterek – należy je wyczyścić z zewnątrz i od środka. Jeśli wycieraczki nie zostały wymienione po zimie, również trzeba o to zadbać przed wyjazdem w trasę.

 

Na koniec warto pomyśleć o komforcie podróży. Dobrze jest latem sprawdzić, czy klimatyzacja samochodowa działa prawidłowo, czy filtr kabinowy spełnia swoje zadania i czy wszystkie elementy funkcjonalne wnętrza pojazdu są sprawne. Warto wcześniej odpowiednio rozplanować podróż, przygotować napoje czy przekąski dla dzieci i pamiętać o robieniu przerw.

Gdy sprawdzimy wszystkie powyższe elementy i odpowiednio przygotujemy auto do wakacyjnej podróży, z pewnością letni wyjazd będzie dla nas niezapomnianym i wolnym od niespodzianek przeżyciem.