Skip to content

28/12/2015 Artykuły

Jak wybrać dobre alufelgi?

c373a347b545224cddd999e69fc72c30_

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Alufelgi zmieniają nie do poznania każde auto, nie dziwi zatem fakt, że tak wielu kierowców pragnie je mieć. Jak wybrać odpowiedni model, aby z jednej strony zakup nie obciążył nadmiernie Twojego portfela, a jednocześnie nie zawiódł miernym poziomem jakości?

Magia felg aluminiowych

Alufelgi od lat urzekają nie tylko właścicieli aut, ale także wielu postronnych obserwatorów. Jeszcze kilkanaście lat temu obręcze tego rodzaju przywodziły na myśl przede wszystkim skojarzenia związane z luksusem i bogatym wyposażeniem pojazdu, teraz natomiast znajdują się w wyposażeniu coraz większej liczby samochodów.

Bez wątpienia ich ogromnym atutem jest design. Błysk, świetne materiały oraz doskonałe wzornictwo całkowicie deklasują nietrwałe kołpaki. Śmiało można założyć, że w najbliższych latach popularność alufelg będzie stale rosła, warto zatem wiedzieć czym kierować się podczas wybierania tego elementu.

Dlaczego właśnie alufelgi?

Zalety dobrych felg aluminiowych nie kończą się jedynie na ich estetyce – choć zazwyczaj to jest głównym powodem ich zakupu. O wielu mocnych stronach takiego rozwiązania nie wiedzą nawet doświadczeni kierowcy.

Ażurowa budowa zapewnia lepszy przepływ powietrza i wentylację, co z kolei wpływa na sprawne odprowadzanie ciepła z zacisków hamulcowych. Fakt ten ma szczególne znaczenie w pojazdach o dużych osiągach, gdzie poszczególne podzespoły narażone są na działanie wyższych temperatur oraz większe przeciążenia. Co więcej, prawidłowo dopasowane obręcze aluminiowe są znacznie bardziej wytrzymałe niż ich stalowe odpowiedniki.

Wielu właścicieli aut uważa, że alufelgi są lżejsze od tradycyjnych – nic bardziej błędnego. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, nie należy zatem wierzyć w opowieści, że dzięki mniejszej masie „alusy” poprawiają sterowość pojazdu.

Po czym można rozpoznać dobrą felgę?

Zadanie to sprawia niemałe trudności nawet fachowcom i znawcom tematu. Przede wszystkim, nie możesz sugerować się wyglądem elementu. Wiele podróbek niedostatki w parametrach nadrabia właśnie estetyką! Jeżeli brak Ci doświadczenia w tej tematyce, nie masz praktycznie żadnych szans, aby odróżnić produkt klasowy od elementu wątpliwej jakości.

W takim wypadku jedyną wskazówką (choć również niepewną) może być cena produktu. Sprzedawcy często argumentują wyjątkowe okazje tłumacząc, że alufelga jest „odrzutem” z markowej serii, a różnica w cenie zrodziła się jedynie z powodu braku markowego loga. Takie sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko, nie powinieneś zatem zbyt łatwo zawierzać takim wyjaśnieniom.

Czym kierować się wybierając rozmiar?

Najprostszym rozwiązaniem tego problemu, a jednocześnie najskuteczniejszym, jest zajrzenie do instrukcji pojazdu. Jeżeli natomiast jesteś zainteresowany zwiększeniem średnicy kół lub ich szerokości, warto skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek i katalogów oferowanych przez renomowanych sprzedawców.

Zresztą, w dobie wszechobecnego Internetu możesz w prosty sposób „przymierzyć” alufelgi do własnego auta. Wystarczy wybrać posiadany przez Ciebie model, a następnie szeregować obręcze biorąc pod uwagę różnego rodzaju parametry, takie jak rozstaw i liczba śrub mocujących, średnica centrującego otworu, szerokość i średnica felg oraz odsadzenie, określane także jako offset lub ET.

Absolutnie niezmienne są oczywiście rozstaw śrub mocujących i ich liczba. Pozostałe z wymienionych podlegają pewnemu marginesowi zmiany, co w dużym stopniu poszerza wybór dostępnych modeli dla każdego auta. Nie musisz się zatem obawiać o to, że nie znajdziesz felg pasujących do Twojego samochodu.

Co jeszcze powinny mieć wartościowe felgi?

Bardzo ważne są wszelkiego rodzaju homologacje i atesty potwierdzające stopień bezpieczeństwa danego elementu. Oczywiście alufelgi spełniające jedynie podstawowe wymagania kosztują mniej. W takim przypadku trzeba zaś liczyć się z tym, iż będą gwarantowały nieco mniejszy komfort i wygodę jazdy. Co więcej, mogą również szybciej ulegać uszkodzeniom, choć mimo wszystko nawet one są znacznie trwalsze niż stalowe obręcze.

Najpopularniejszym oznaczeniem jakościowym felg, które jednocześnie nakreśla ich skalę bezpieczeństwa, jest niemiecka skala „KBA”. W Polsce odpowiednikiem jest literka „B” na powierzchni alufelgi.