Skip to content

12/02/2021 Artykuły

Paliwooszczędne oleje silnikowe do pojazdów ciężarowych

Chociaż w podstawowych założeniach silniki spalinowe w samochodach osobowych i ciężarowych pracują tak samo, nie da się ukryć, że mają zupełnie odmienne potrzeby. Zupełnie inne są także stosowane w nich oleje silnikowe, które różnią się lepkością, ilością dyspergatorów, modyfikatorów tarcia czy liczbą zasadową. Chociaż pojazdy ciężarowe z oczywistych względów zużywają więcej paliwa i oleju niż osobowe, także w ich przypadku producenci olejów starają się optymalizować to zużycie, a tym samym przyczyniać się do zmniejszenia kosztów eksploatacji i wpływu na środowisko naturalne. Mowa o tzw. olejach paliwooszczędnych.

Jednym z najnowocześniejszych produktów na rynku paliwooszczędnych olejów silnikowych przeznaczonych do samochodów ciężarowych jest TOTAL RUBIA TIR 8900 FE 10W-30. Olej ten zapewnia zmniejszenie oporów tarcia w silnikach wysokoprężnych w takim stopniu, że przekłada się ono na obniżenie zapotrzebowania na olej napędowy. Dzięki mniejszej lepkości oraz zastosowaniu dodatków przeciwzużyciowych i modyfikatorów tarcia, olej w odpowiedni sposób zabezpiecza wszystkie wrażliwe elementy silnika i zapewnia ich długą żywotność. Takie dodatki są aktywowane w miejscach, gdzie występują wysokie naciski, np. na krzywkach wałka rozrządu czy na styku pierścieni tłokowych i tulei cylindrowej w dolnym i górnym martwym położeniu tłoka. Bez ich zastosowania samo obniżenie lepkości oleju spowodowałoby zwiększenie zużycia tych elementów. Potwierdzają to testy przeprowadzone m.in. na silnikach firmy Mercedes: OM 611, OM 646 i OM 501 LA.

Na poniższych wykresach zaznaczone są maksymalne limity na wybłyszczenie tulei cylindrowych w wymagających badaniach koncernu Mercedes-Benz do homologacji MB-Approval 228.51. Wyniki pokazują, że właściwości przeciwzużyciowe oleju TOTAL RUBIA TIR 8900 FE 10W-30 znacznie przekraczają normy, a zużycie elementów jest dużo niższe od wymaganych:

Warto wspomnieć, że pierwsze oleje paliwooszczędne powstały w centrum badawczym TotalEnergies już ponad 20 lat temu. Od tego czasu formuły produktów ewoluowały i obecnie pozwalają ograniczać zużycie paliwa na poziomie 1,3%. W przypadku dodatkowego stosowania olejów przekładniowych z gamy FE („Fuel Eco”) w skrzyni biegów oraz tylnym moście, oszczędność może wynieść nawet około 3%, co w przypadku samochodów ciężarowych odpowiada ograniczeniu zapotrzebowania na paliwo rzędu 1 litra na 100 kilometrów. W skali roku przy średnich rocznych przebiegach 100 000 kilometrów daje to oszczędność ok. 1000 litrów oleju napędowego. W przypadku flot składających się kilkudziesięciu pojazdów oszczędności sięgają dziesiątek tysięcy złotych. Inwestycja kilkudziesięciu złotych więcej na oleje typu FE gwarantuje pewny zwrot. Paliwooszczędność tych produktów została potwierdzona przez testy przeprowadzane na pojazdach różnych marek, przez znane międzynarodowe organizacje np. francuski UTAC, niemiecki TÜV czy angielski Millbrook.

„Olej TOTAL RUBIA TIR 8900 FE 10W-30 jest produktem, który nadaje się do stosowania w wielu nowoczesnych pojazdach różnych producentów. Jest to olej o obniżonej zawartości siarki, fosforu i popiołów siarczanowych (typu Low SAPS), dzięki czemu jest w pełni przystosowany do najnowszych układów wydechowych wyposażonych w zaawansowane układy oczyszczania spalin, jak SCR czy filtry cząstek stałych (DPF). Doskonała odporność na utlenianie pozwala na stosowanie maksymalnych dopuszczanych przebiegów między wymianami oleju. Producenci aut w pełni aprobują stosowanie paliwooszczędnych rozwiązań w swoich pojazdach, czego najlepszym dowodem są oficjalne dopuszczenia, takie jak: MB-Approval 228.51, MAN 3477, Volvo VDS-4, Renault RLD-3, SCANIA Low Ash czy MACK EO-O Premium Plus” – wyjaśnia Robert Sadowski, Dyrektor Działu Środków Smarnych Polska & Kraje Nadbałtyckie.