Skip to content

27/11/2015 Porady

Prosty sposób na rosnącą temperaturę silnika

avatar_null

Ekspert

Ekspert Team Total

Układ chłodzenia silnika to jeden z kluczowych podsystemów każdego pojazdu. Jak doraźnie poradzić sobie z kłopotem, jakim jest rosnąca temperatura jednostki napędowej w czasie prowadzenia auta?

Częsty problem związany z układem chłodniczym.

Kłopoty związane z układem chłodzenia mogą mieć bardzo różne podłoże. W zależności od przyczyny zaistniałej awarii, usunięcie jej może być procesem bardzo prostym, jak i niebywale drogim i długotrwałym. Niemal zawsze jednak pierwszą oznaką usterki jest wzrost temperatury silnika podczas jazdy.

Prowadząc auto nie masz możliwości ustalenia, jak poważny jest powód nagłego podwyższenia temperatury pracy jednostki napędowej. Należy zatem podjąć wszelkie kroki ku temu, aby w jak największym stopniu zabezpieczyć silnik przed przegrzaniem, czyli po prostu obniżyć jego temperaturę.

Jak to zrobić?

Choć w pierwszej chwili może się do wydać nieco paradoksalne, znakomitym sposobem jest uruchomienie układu ogrzewania wnętrza pojazdu. Ciepły nawiew ustawiony na wysokie obroty szybko podniesie temperaturę kabiny, jednocześnie schładzając przy tym silnik.

Co ważne, metoda ta okazuje się skuteczna o każdej porze roku. Sytuacja związana z rosnącą temperaturą jednostki napędowej jest bardzo poważna, zatem nie powinno się wahać ani przez chwilę, lecz natychmiast włączyć ogrzewanie.

Dlaczego ta metoda jest tak wydajna?

Cały sekret opiera się na pracy nagrzewnicy, która uzyskuje swą temperaturę właśnie z silnika. Inaczej rzecz ujmując, pobiera ciepło z jednostki napędowej i tą właśnie porcją energii ogrzewa wnętrze pojazdu. Procedura tego rodzaju wspomoże pracę układu chłodzącego silnik i pozwoli na bezpieczne dojechanie do najbliższego serwisu samochodowego.