Skip to content

08/02/2018 Artykuły

Rodzaje hybryd w samochodach

6-TotalEnergies-07-02-2018-fb

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Samochodami hybrydowymi określa się pojazdy, które mają dwa różne źródła napędu. W motoryzacji jest to zazwyczaj silnik spalinowy oraz silnik elektryczny. W zależności od sposobu, w jaki współdziałają te dwa napędy, rozróżniamy kilka rodzajów hybryd.

  •   Mikro hybrydami nazywamy pojazdy, które choć nie mają drugiego silnika elektrycznego, potrafią odzyskiwać energię podczas hamowania. Są to zazwyczaj pojazdy wyposażone w system start–stop. Za wytworzenie energii odpowiada w nich specjalny alternator, który podczas odzyskiwania energii może ładować z napięciem 16 V. Stosuje się w nich specjalne akumulatory wyprodukowane w technologii AGM, w których elektrolit utrzymywany jest w specjalnych matach.
  •      Mild hybrydami określane są samochody, które mają silnik elektryczny pozwalający wspomagać silnik spalinowy. Często silnik ten zastępuje alternator oraz rozrusznik i pracuje na napięciach rzędu 36–48 V. Mild hybrydy nie są w stanie poruszać się tylko na silniku elektrycznym – służy on do wspomagania pracy silnika o spalaniu wewnętrznym. Pojazdy te odzyskują energię podczas hamowania.
  •       Full hybrydy mogą poruszać się napędzane tylko przez silnik elektryczny. Samochody te odzyskują energię podczas hamowania. Silnik spalinowy – zależnie od rodzaju zastosowanego napędu – współdziała podczas napędzania pojazdu lub służy wyłącznie jako napęd generatora prądu potrzebnego do zasilania silników elektrycznych.