Skip to content

28/12/2015 Artykuły

Tapicerka z alcantary – jak o nią dbać i czyścić?

dfc155b02b1a85b2fabe666ea35deeb8_

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Alcantara to bardzo estetyczny i trwały materiał, który często stosuje się do wykonania tapicerki samochodowej. Jak o nią dbać i w jaki sposób pozbyć się zabrudzeń?

Czym jest alcantara?

Tkanina ta często uważana jest za gatunek skóry, co trzeba uznać za twierdzenie błędne. Nazwy tej powszechnie używa się do określania nazwy handlowej dla tkanin, których głównym składnikiem budulcowym jest ultamikrofaza (20 razy cieńsza od ludzkiego włosa!) powstała z poliestru i polistyrenu. Po raz pierwszy taką mieszankę uzyskano w Japonii, gdzie zazwyczaj używa się zastępczej nazwy ecsaine.

Obecnie alcantara produkowana jest przede wszystkim na terenie Włoch. W stosunku do wielu innych materiałów wyróżnia się wyjątkowo drobną strukturą przypominającą zarówno wizualnie, jak i w dotyku, tkaniny welurowe. Z tego powodu nierzadko może zostać pomylona ze skórą naturalną. Dopuszcza się pranie alcantary w temperaturze do 40°C.

Dużą przewagą alcantary nad prawdziwą skórą jest jej „równomierna” powierzchnia. Dzięki temu posiada jednolity kolor, pozbawiony np. przebarwień. Stosuje się ją nie tylko w przypadku tapicerek samochodowych, lecz również w przemyśle odzieżowym i meblarskim.

Alcantara – czyszczenie i pielęgnacja

Ogromną zaletą tego materiału jest jego solidność i wytrzymałość, o ile oczywiście odpowiednio dba się o niego. Tkanina swoją trwałość zawdzięcza właśnie poliestrowi. Musisz pamiętać, aby wszelką konserwację i czyszczenie prowadzić w sposób systematyczny, gdyż właśnie to w największej mierze gwarantuje możliwość długotrwałego użytkowania.

Na tapicerce samochodowej pojawiają się różnego rodzaju drobne zabrudzenia. Nie są one poważnym zagrożeniem dla powierzchni tkaniny, jeżeli zostaną w odpowiedni sposób i odpowiednio szybko usunięte. Do tego celu najlepiej używać miękkiej i delikatnej ściereczki oraz wody. Nie namaczaj nadmiernie szmatki, gdyż zbyt duża ilość wilgoci może powodować wnikanie brudu w głąb materiału. Powinieneś ją jedynie zwilżyć, a następnie szybkimi i krótkimi ruchami wyczyścić dane miejsce.

Samo czyszczenie alcantary zwykle warto łączyć z całościowym praniem tapicerki i czyszczeniem kabiny. Nie chodzi tylko o efekt końcowy, który rzecz jasna prezentuje się okazale, ale o kompleksowe odświeżenie całego wnętrza. Każdy pasażer doceni jazdę autem nie tylko ze świeżo umytą alcantarą, lecz także z czystymi szybami czy kokpitem pozbawionym kurzu.

Pracę tego rodzaju warto zaplanować na stosunkowo ciepły i słoneczny dzień. To bardzo ważne o tyle, że pozwoli na łatwe i szybkie wyschnięcie materiału, Ty natomiast w krótszym czasie ponownie będziesz mógł użytkować swoje auto.

Pierwszym krokiem przy czyszczeniu alcantary jest użycie odkurzacza. Pozwoli to na pozbycie się dużych drobinek głównie o stałej konsystencji, pamiętaj też o bagażniku oraz podłodze. Niekiedy odkurzanie należy powtórzyć, np. gdy we wnętrzu auta znajduje się zbyt dużo zwierzęcej sierści.

Następnie powinieneś skorzystać ze specjalnego środka przeznaczonego do czyszczenia alcantary. Pozwala on wywabić różnego rodzaju plamy, nawet te powstałe jakiś czas temu. Oczywiście, nie warto ryzykować i zawsze korzystniejszym rozwiązaniem jest bieżące czyszczenie poważniejszych zabrudzeń.

Sam preparat najczęściej występuje w postaci sprayu. Po psiknięciu w dane miejsce pojawia się gęsta pianka. Powoli wnika ona w tkaninę, zmiękczając zabrudzenia. Po upływie zaledwie kilku minut można przystąpić do czyszczenia. Najkorzystniejsze efekty osiąga się bardzo delikatnym szorowaniem za pomocą ściereczki lub niezwykle miękkiej szczotki. Koniecznie zwróć uwagę na włosie – by było cienkie i niezbyt sztywne.

Alcantarę raz na jakiś czas korzystnie będzie wyprać. W ten sposób możesz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz wyczyścić głębsze warstwy tapicerki. Co ważne, nie musisz do tego używać specjalnego sprzętu, wystarczy jedynie zwykły płyn oraz tradycyjny, domowy odkurzacz.

Dobrym nawykiem pielęgnacyjnym po myciu jest szczotkowanie. Nazwa może nie została najfortunniej dobrana do tego procesu, niemniej doskonale tłumaczy o co chodzi. Całą tkaninę powinieneś miękką szczotką przeczesać w jednym kierunku, dzięki czemu zyska ona świeży i lekki wygląd. Na koniec użyj specjalnego impregnatu, który pozwoli utrzymać znakomity efekt przez dłuższy czas. Co więcej, zmniejszy on również ryzyko powstania kolejnych plam i zabrudzeń, a jeżeli już do nich dojdzie, dużo prostsze będzie ich usunięcie. Impregnat utrwala materiał i nie pozwala na jego szybkie zużycie.

Po zakończeniu wszystkich czynności nie zapominaj o przewietrzeniu pojazdu. Pozwoli to na pozbycie się wszelkich drobinek z użytych środków, co może mieć szczególne znaczenie dla alergików. Pamiętaj, by każdy preparat nałożyć najpierw na mało widoczny fragment tapicerki – dzięki temu zyskasz pewność, że nie uszkodzi on powierzchni materiału.