Skip to content

25/11/2020 Artykuły

TOTAL QUARTZ EV FLUID i TOTAL RUBIA EV do pojazdów elektrycznych i hybrydowych

Dzisiejsze wyzwania środowiskowe i wynikające z nich przepisy zmuszają przemysł motoryzacyjny do ciągłego wprowadzania innowacji, odpowiadając jednocześnie na oczekiwania użytkowników dotyczące jakości i wydajności. Dynamiczny rozwój samochodów hybrydowych i elektrycznych jest częścią składową tych procesów. Firma TotalEnergies jako pierwsza na rynku, w ramach swoich grup produktowych TOTAL QUARTZ EV FLUID i TOTAL RUBIA EV, w pełni odpowiada na zapotrzebowanie pojazdów osobowych i ciężarowych z silnikami elektrycznymi. Dotyczy to zarówno cieczy chłodzących i smarujących nowoczesne układy napędowe, jak również chłodzących akumulatory.

Transformacja energetyczna dzieje się na naszych oczach a ograniczenia regulacyjne wpływają na przemysł motoryzacyjny, jak nigdy dotąd. Coraz surowsze normy dotyczące emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu, niespalone węglowodory i cząstki stałe sprawiają, że pojazdy hybrydowe i elektryczne nie są już rynkową egzotyką, a koniecznością. Co ważne, koszty wytwarzania akumulatorów spadły o 75% w ciągu ostatnich pięciu lat, a hybrydowe układy napędowe nowej generacji oferują znacznie lepszą wydajność niż jeszcze 10 lat temu. Branża motoryzacyjna podjęła asertywne działania, aby uchwycić ten trend i przeznacza ogromne nakłady finansowe na badania i rozwój w tym zakresie. Nie inaczej jest w przypadku firmy TotalEnergies – globalnego lidera w obszarze środków smarnych dla motoryzacji i przemysłu.

„Chociaż w pojazdach elektrycznych nie występuje np. olej silnikowy, pojazdy te zawierają układy, w których krążą ciecze. Ich zadaniem jest np. smarowanie i chłodzenie nowych typów układów napędowych i skrzyń biegów. Ciecze potrzebne są również do regulacji temperatury akumulatora pojazdu i systemu zarządzania energią. TotalEnergies, jako pierwsza firma na świecie, wprowadziła na rynek dwie serie płynów zaprojektowanych specjalnie w celu zaspokojenia potrzeb pojazdów hybrydowych i elektrycznych: TOTAL QUARTZ EV FLUID do samochodów osobowych oraz TOTAL RUBIA EV do pojazdów ciężarowych” – wyjaśnia Andrzej Husiatyński z TotalEnergies.

To pierwsze gamy płynów na rynku, które odpowiadają specyficznym parametrom tych pojazdów, a także związanym z nimi ograniczeniom elektrycznym, termicznym i w zakresie wzmożonego tarcia. Płyny TOTAL QUARTZ EV FLUID oraz TOTAL RUBIA EV spełniają wymagania producentów takie, jak:

 • Właściwości dielektryczne - płyny stosowane w pojazdach elektrycznych muszą być izolujące, aby zapobiec powstawaniu łuku elektrycznego. Jest tak, ponieważ znajdują się one w bliskim kontakcie z elektrycznymi/elektronicznymi częściami pojazdu. Właściwości dielektryczne muszą pozostawać stabilne przez cały czas, pomimo trudnych warunków pracy: wzrostu temperatury, utleniania, wilgoci, ścierania cząstek.
 • Zgodność ze stosowanymi materiałami – płyn musi być kompatybilny z różnymi typami materiałów, aby uniknąć następujących konsekwencji: pęcznienie, pękanie, korozja itp. Miedź jest kluczowym materiałem w tych zastosowaniach. Jego wysoka przewodność elektryczna sprawia, że jest to główny element stosowany w okablowaniu elektrycznym i uzwojeniach. Dlatego niezwykle ważne jest opracowanie płynu o doskonałej kompatybilności z miedzią.
 • Właściwości termiczne - silnik elektryczny i jego osprzęt muszą pracować w określonym zakresie temperatur. Praca w temperaturach wyższych niż pożądany zakres nieuchronnie zmniejsza żywotność, sprawność i moc pojazdów. Elementy podlegają efektowi Joule'a, który polega na rozpraszaniu ciepła przez energię elektryczną. Dlatego płyn musi zapewniać wydajne odprowadzanie ciepła w temperaturach do 180 ° C.
 • Standardowe funkcje smarowania i właściwości cierne - aby chronić różne części mechaniczne nowych układów napędowych, gama płynów TotalEnergies zapewnia standardowe smarowanie, które zapewnia prawidłowe działanie poszczególnych układów, ograniczając ich zużycie oraz zjawiska takie jak utlenianie i korozja. Oferuje również optymalne właściwości cierne, wymagane do płynnej zmiany biegów w pojazdach hybrydowych.

W ramach wspomnianych gam produktowych należy wyszczególnić płyny takie, jak:

1. Total Quartz EV Drive R - zapewnia specjalną technologię dla nowej generacji elektrycznych reduktorów układu napędowego:

 • Zapewnia trwałość kół zębatych i łożysk tocznych obracających się z bardzo dużą prędkością.
 • Wykazuje optymalne właściwości przeciwpieniące i uwalniające powietrze, przez cały okres eksploatacji pojazdów.
 • Opracowany z myślą o doskonałej pompowalności, nawet w bardzo niskiej temperaturze.

2. Total Quartz EV Drive MP - przeznaczony do reduktorów, silników elektrycznych i energoelektroniki:

 • Chroni przed zwarciem i elektrycznością statyczną.
 • Zapewnia optymalną kontrolę temperatury (nawet przy szybkim ładowaniu).
 • Zapewnia kompatybilność z cewkami miedzianymi i materiałami polimerowymi.
 • Wykazuje doskonałe właściwości przeciwzużyciowe (koła zębate i łożyska toczne).

3. Total Quartz EV Battery - to wysokowydajny płyn do zarządzania temperaturą akumulatora:

 • Chroni przed zwarciem i elektrycznością statyczną.
 • Zapewnia bardzo wysoką odporność na utlenianie.
 • Zapewnia wysoką ochronę przed ryzykiem rozprzestrzeniania się ognia.
 • Utrzymuje bardzo niską lepkość podczas całego cyklu życia pojazdu, zapewniając efektywną wymianę energii.

4. Total Quartz EV AMT - wysokowydajny środek smarny do zautomatyzowanej skrzyni biegów w pojazdach hybrydowych:

 • Zapewnia kompatybilność z cewkami miedzianymi i materiałami polimerowymi.
 • Zapewnia optymalną kontrolę temperatury.
 • Chroni przed zwarciem i elektrycznością statyczną.
 • Wykazuje doskonałe właściwości przeciwzużyciowe (koła zębate i łożyska toczne).
 • Gwarantuje doskonały komfort zmiany biegów i trwałość komponentów.

5. Total Quartz EV-AT - wysokowydajny środek smarny do hybrydowej przekładni typu Step-AT (automatyczna skrzynia biegów):

 • Zapewnia kompatybilność z cewkami miedzianymi i materiałami polimerowymi.
 • Gwarantuje optymalną kontrolę temperatury.
 • Chroni przed zwarciem i elektrycznością statyczną.
 • Wykazuje doskonałe właściwości przeciwzużyciowe (koła zębate i łożyska toczne).
 • Zachowuje doskonałe właściwości cierne, przeciwpieniące i odprowadzające powietrze.