Skip to content

28/12/2015 Artykuły

Zaparowane szyby – co może być przyczyną?

3abc3a2a7015105727a22d9f15a678fb_

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Zaparowane szyby w samochodzie są częstym problemem każdego właściciela pojazdu. Co może powodować osiadanie wilgoci i jak łatwo sobie z nią poradzić?

Parujące szyby w samochodzie

Zaparowane szyby to bardzo uciążliwy kłopot dla wszystkich kierowców. Nie zawsze można szybko pozbyć się problemu, a wycieranie powierzchni gąbką lub ściereczką zostawia nieestetyczne ślady. Parowanie szyb najczęściej występuje w porze chłodniejszej i bardziej wilgotnej, czyli jesienią i zimą. Co więcej, dochodzi do tego nierzadko w przypadku aut w pełni sprawnych i całkowicie pozbawionych jakichkolwiek usterek.

Parowanie szyb – co może być powodem?

Najczęstszą przyczyną są duże wahania temperatury oraz wysoka wilgotność. Gromadzi się ona pod różnymi postaciami we wnętrzu auta, by następnie w naturalny sposób rozpocząć parowanie. Drobinki wody osiadają na wewnętrznej powierzchni szyby i w okresie zimowym może dojść nawet do jej oszronienia.

Aby zapobiec takiemu procesowi warto systematycznie myć szybę od strony kabiny pasażerów. Na czystej powierzchni wilgoć osadza się w mniejszym stopniu. Po czyszczeniu można potraktować szybę specjalnym preparatem, który również hamuje parowanie w pojeździe.

Na podobnej zasadzie działają także środki do tapicerki. Wiążą się one z cząsteczkami wody, dzięki czemu tkanina szybciej schnie i nie wchłania w siebie tak dużych ilości wilgoci. Ponownie zatem drobiazg może niezwykle ułatwić życie właścicielowi auta.

Niekiedy, nawet pomimo stosowania prawidłowej profilaktyki przeciw parowaniu szyb (o której nieco później), nie udaje się tego kłopotu wyeliminować. Warto wtedy sprawdzić stan filtra kabinowego. Zbytnio wyeksploatowany zapycha się, co uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie, to natomiast nierzadko prowadzi do przedostawania się wilgoci do wnętrza auta.

Parowanie szyb – jak sobie z nim poradzić?

Kluczowym elementem prowadzącym do zapobiegnięcia parowaniu szyb jest ograniczenie wilgoci w pojeździe. Dlatego też specjaliści zalecają przez zamknięciem auta wywietrzyć jego wnętrze. Dzięki temu temperatura z kabiny znacząco zbliży się do tej, która obecnie panuje na zewnętrz. W takiej sytuacji nawet nagromadzona wcześniej wilgoć nie będzie tak groźna, jak miałoby to miejsce w sytuacji odwrotnej.

Zostawiając auto we własnym garażu, korzystnym rozwiązaniem jest pozostawienie uchylonej szyby. Delikatny przepływ powietrza pozwala na odparowanie wody oraz stałe utrzymywanie podobnej temperatury w aucie, jak i poza nim.

Warto zadbać o wspomniany filtr kabinowy. Nawet jeżeli działa w pełni sprawnie, musisz zapewnić temu elementowi odpowiednie warunki pracy. W większości aut zlokalizowany jest przy podszybiu, które to powinieneś regularnie oczyszczać z liści oraz innych sezonowych zanieczyszczeń. Blokują one prawidłowy przepływ powietrza, co również może spowodować kłopoty związane z parowaniem szyb.

Poza tym, na forach internetowych często można znaleźć sposoby bardziej „domowe”. Pozwalają one w nieco prostszy sposób, przy pomocy materiałów dostępnych w każdym gospodarstwie domowym, zmniejszyć poziom wilgotności w pomieszczeniu. Chyba wszyscy słyszeli o dosyć dyskusyjnych metodach, takich jak wyłożenie wnętrza auta gazetami albo wysypanie na dywaniki podłogowe żwirku przeznaczonego dla kotów.

Nieco mniej kontrowersyjnym sposobem jest wykorzystanie zwykłej soli kuchennej. Pojemnik należy pozostawić w kabinie. Zabieg taki gwarantuje nie tylko pozbycie się wilgoci, ale też  nieprzyjemnych zapachów. A zatem taki prosty i tani sposób daje naprawdę wymierne korzyści w codziennym użytkowaniu.

Czasem jednak pomimo powyższych metod, szyby mogą nadal parować! Warto poszukać przyczyny w nieco innym miejscu. Nierzadko dzieje się tak, że winowajcą odpowiadającym za parowanie szyb jest nieszczelne nadwozie w postaci wyeksploatowanych uszczelek drzwi i klapy bagażnika. Wymiana tych elementów lub dodatkowe doszczelnienie pozwala na osiągnięcie widocznych efektów, a przez to także bardziej komfortowe użytkowanie auta.

Bardzo praktycznym i korzystnym rozwiązaniem jest wymiana dywaników welurowych na zamienniki gumowe. Są one bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, łatwiej można je wyczyścić. Bez problemu pozbędziesz się również nadmiaru wilgoci, a wnętrze pojazdu będzie wyglądało znacznie schludniej.

W skrajnych przypadkach powodem parowania szyb jest awaria nagrzewnicy. Na tak stan rzeczy może wskazywać słodkawy zapach wyczuwalny w kabinie lub lekko tłusty nalot pojawiający się na szybach. Dla pewności możesz sprawdzić stan płynu chłodniczego – ubytek ze zbiornika wyrównawczego także wskazuje na tę przyczynę.