cee90fcc4a358322776fade71f76567d_
Artykuły

Cofanie – jaka jest definicja i jak poprawnie wykonać ten manewr?

avatar_null

Ekspert

EKSPERT TEAM TOTAL

Cofanie to jeden z popularniejszych manewrów na drodze. Umiejętnościami w tym zakresie muszą popisać się wszyscy kierowcy, w tym osoby zdające prawo jazdy. Na czym polega manewr i co zrobić, by cofanie było wykonane prawidłowo i bezpiecznie? 

Różne przypadki na drodze

Początkującym kierowcom czasem wydaje się, że prowadzenie pojazdu jest czynnością niemal tak prostą, jak posmarowanie bułki  masłem. Wystarczy „odpalić” silnik, ruszyć do przodu i cieszyć się samym faktem przemieszczania się i pozostawiania za sobą kolejnych kilometrów.

W rzeczywistości, poruszanie się po drogach wymaga częstego stosowania różnorodnych manewrów. Podstawowe z nich, takie jak ruszanie czy skręcanie, są absolutnie niezbędne, aby dotrzeć do celu. Niektóre zaś, takie jak omijanie, wymijanie czy cofanie nie są potrzebne tak często, a co za tym idzie – nieraz trudniej je opanować. A to właśnie w takich przypadkach konieczna jest największa wprawa za kierownicą! Umiejętność wykonywania tych manewrów pozwala nie tylko na sprawne zakończenie danej czynności, lecz także gwarantuje bezpieczeństwo Tobie, Twoim pasażerom oraz pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.

Cofanie w świetle Kodeksu Drogowego

Definicja cofania nie jest specjalnie skomplikowana i jak łatwo można przewidzieć, polega na poruszaniu się tyłem w kierunku przeciwnym do tego, w jakim pojazdy w danym obrębie drogi powinny się przemieszczać. Do konieczności cofania dochodzi najczęściej w czasie parkowania oraz błędu lub pomyłki w czasie jazdy. Wjechanie w nieodpowiednią uliczkę lub inne miejsce może prowadzić do konieczności wycofania pojazdu, a co za tym idzie, do korekty trasy.

Przepisy dosyć szczegółowo mówią o tym, na co powinieneś szczególnie uważać w czasie tego typu manewru. Najważniejsze jest oczywiście zachowanie pełnej ostrożności, zarówno przed rozpoczęciem cofania, jak i trakcie jazdy.

Po pierwsze, musisz bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom, a także pozostałym uczestnikom ruchu. W praktyce często natomiast zdarza się, że pozostali kierowcy ustąpią Ci pierwszeństwa i zwyczajnie przepuszczą Twoje auto. Pamiętaj, aby w takiej chwili nie ruszać się gwałtownie, a jazdę rozpocząć dopiero w chwili, gdy będziesz pewny uprzejmości osoby prowadzącej drugie auto.

Koniecznie musisz sprawdzić również czy zamiar jaki podjąłeś, nie spowoduje zagrożenia w ruchu drogowym oraz nie utrudni go. Nierozważne cofanie może skończyć się zatamowaniem ruchu, a w niekorzystnych warunkach nawet stłuczką.

Przepisy mówią ponadto o tym, aby dokładnie upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się żadna przeszkoda. Może dojść do sytuacji, kiedy kamienna donica, słupek czy wysoki krawężnik nie będą w pełni widoczne w lusterkach, przez co niemożliwe będzie przeprowadzenie prawidłowego manewru cofania. Najbezpieczniej wtedy jest poprosić pasażera o sprawdzenie stanu faktycznego lub po prostu zrobić to samodzielnie, wychodząc z samochodu.

Manewr cofania – kiedy jest bezwzględnie zakazany?

Generalnie rzecz ujmując, nie ma przepisu zabraniającego wykonywania manewru cofania na drodze. Co ważne, dotyczy to także cofania na drodze jednokierunkowej. Mimo to, musisz mieć na uwadze przepis dotyczący zakazu poruszania się pod prąd, zatem nagminne cofanie w uliczce jednokierunkowej lub pokonywanie jej całej w ten sposób z pewnością nie wchodzi w grę. Pamiętając o wspomnianych wcześniej zasadach, bez problemów powinieneś zrobić to prawidłowo i bezpiecznie.

Odpowiednia ustawa szczegółowo wymienia jednak sytuacje, w których cofanie jest stanowczo zabronione. Jak łatwo się domyślić, dotyczy to oczywiście przypadków, kiedy manewr tego rodzaju byłby co najmniej lekkomyślny i niebezpieczny.

Cofanie jest bezwzględnie zakazane na drogach szybkiego ruchu (a więc autostradach i drogach ekspresowych) oraz w miejscach, gdzie zwykle nie ma pobocza czy dostatecznie dużo przestrzeni (na mostach, wiaduktach i w tunelach). Trzeba przyznać, że zatwierdzone rozwiązania są bardzo logiczne i z pewnością odpowiedzialne. Niedopuszczalne byłoby bowiem cofanie chociażby w tunelu, gdzie widoczność jest mniejsza, a pozostałe pojazdy (nawet przy najlepszych intencjach kierowców) nie mogą w sposób bezpieczny ustąpić pierwszeństwa.

Co więcej, cofanie w niedozwolonym miejscu wiąże się z otrzymaniem mandatu, a także punktów karnych. W przypadku wykonywania manewru na autostradzie lub drodze ekspresowej będziesz musiał zapłacić 300 zł, wykroczenie w pozostałych miejscach to koszt 200 zł. Policjant przyzna Ci także punkty karne, w wymienionych sytuacjach będą to odpowiednio 3 punkty i 2 punkty.

Jak poprawnie cofać?

Kluczowym elementem podczas cofania jest rzecz jasna ustawienie lusterek. Tsą one dodatkową „parą oczu” i pozwalają na jak najdokładniejszą obserwację tego, co dzieje się z tyłu. A właśnie ta przestrzeń w największym stopniu Cię interesuje, gdyż w tym kierunku będziesz zmierzał. Warto zadbać zatem o optymalne ustawienie lusterka we wnętrzu auta oraz dwóch bocznych. Odrobina wprawy w prowadzeniu samochodu z pewnością ułatwi cofanie w każdych warunkach, gdyż w większym stopniu będziesz „czuł” krawędzie pojazdu, dzięki czemu unikniesz otarcia czy zadrapania karoserii.