Skip to content

Jak prawidłowo czyścić wnętrze samochodu?

Nic nie dorówna czystemu wnętrzu auta, które zapewnia przyjemne wrażenia z jazdy. Od foteli po plastikowe elementy samochodu, od wykładziny po szyby: jak czyścić wnętrze samochodu? Poznaj kilka przydatnych porad i wskazówek, które pozwolą Ci uzyskać nieskazitelnie czyste wnętrze.

Najważniejsze czynności konserwacyjne

Wnętrze samochodu należy regularnie czyścić, aby zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogli cieszyć się podróżą. Zaleca się regularne czyszczenie i wietrzenie wnętrza. Odkurzaj przynajmniej raz w miesiącu, a co 6 miesięcy gruntownie wyczyść wnętrze. Oto lista czynności, jakie warto wykonywać:

  • Odkurzanie w celu usunięcia kurzu, piasku, okruchów…;
  • Czyszczenie tekstyliów (dywanów, wykładzin, foteli);
  • Mycie deski rozdzielczej i elementów plastikowych;
  • Czyszczenie szyby tylnej i przedniej oraz szyb bocznych.

Do wykonania tych zadań potrzeba tylko kilku akcesoriów.

Odkurzanie wnętrza samochodu

Czyszczenie wnętrza samochodu należy rozpocząć od odkurzania, aby usunąć widoczny brud i kurz. Należy odkurzyć kolejno:

  • Fotele;
  • Tylną półkę bagażową pojazdu;
  • Tapicerkę;
  • Wykładziny dywanowe (po usunięciu wykładzin);
  • Bagażnik;
  • Przestrzeń wokół dźwigni zmiany biegów.

Istnieje kilka rodzajów końcówek, w szczególności tych do dywanów. Zmieniaj je w zależności od potrzeb. Jeśli nie masz odpowiedniego odkurzacza, możesz go znaleźć na wszystkich myjniach Wash!. Znajdź najbliższą myjnię za pomocą kilku kliknięć.

Czyszczenie tekstyliów samochodowych

Czyszczenie wnętrza samochodu oznacza czyszczenie części „tekstylnych”.

Dywaniki

Po odkurzeniu przychodzi czas na czyszczenie dywaników. W tym celu użyj specjalnego środka do czyszczenia dywaników. Umożliwi Ci to wyczyszczenie podłogi w samochodzie bez konieczności użycia wody. Ważne jest, aby unikać zamoczenia dywaników, aby minimalizować ryzyko rozwoju pleśni. Preparat należy nanieść na czyszczoną powierzchnię i pozostawić do zadziałania lub wyszorować szczotką z twardym włosiem Większość produktów działa w ten sam sposób.

Wycieraczki

Aby uniknąć przedwczesnego uszkodzenia wykładziny w samochodzie, wiele osób decyduje się na zaopatrzenie się w dodatkowe wycieraczki. Aby łatwiej je wyczyścić wyjmij je z pojazdu. Zazwyczaj można użyć tego samego rodzaju produktu, który jest używany do dywaników samochodowych.

Fotele

Każdy problem można rozwiązać:

  • Sierść zwierząt: taśma klejąca świetnie sprawdzi się przy usuwaniu sierści, zdziała cuda!;
  • Wymiociny: stosować wodę gazowaną;
  • Plamy: można wybrać środki do czyszczenia siedzeń samochodowych, mieszaninę wody/płynu do mycia naczyń/białego octu, sodę oczyszczoną lub amoniak rozcieńczony wodą. W przypadku amoniaku otwórz wszystkie drzwi samochodu w celu przewietrzenia i zabezpiecz dłonie rękawicami. Niezależnie od wybranego rozwiązania, upewnij się, że fotele pozostaną możliwie suche!

Aby nie uszkodzić skórzanych siedzeń unikaj wody za wszelką cenę!. Stosuj produkty lub ściereczki przeznaczone specjalnie do powierzchni skórzanych. W ten sposób zachowasz połysk i nieskaziteny stan skóry.

Warto wiedzieć

W celu dokładnego oczyszczenia tekstyliów samochodu można zainwestować w parowe pranie tapicerki. Tego typu urządzenie można wypożyczyć lub kupić.

Czyszczenie deski rozdzielczej i plastików samochodu

  1. Drzwi samochodowe
    Zacznij od dołu: to często najbrudniejsza część wnętrza samochodu. Wystarczy szczotka lub gąbka z miękkim włosiem i woda z mydłem (np. woda + płyn do mycia naczyń). Po delikatnym wyszorowaniu, spłukać dobrze wyciśniętą gąbką i osuszyć miękką, niestrzępiącą się ściereczką lub skórą zamszową.
  2. Deska rozdzielcza
    Miękką szmatkę lekko nasącz wodą (lub specjalnym środkiem do czyszczenia plastiku samochodowego) i wyczyścić całą powierzchnię, omijając liczniki i części z urządzeniami elektronicznymi. Do trudno dostępnych miejsc, takich jak otwory wentylacyjne, użyj szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. 6. Aby usunąć osiadły kurz podczas czyszczenia mierników i części z elektroniką należy używać suchej ściereczki z mikrofibry.
  3. Kierownica i gałka dźwigni zmiany biegów
    Części te często ulegają zabrudzeniu i zatłuszczeniu na skutek wielokrotnego kontaktu z dłońmi. Wilgotna szmatka i woda z mydłem rozwiążą sprawę. Po wyczyszczeniu dokładnie wytrzyj każdą część miękką szmatką.

Warto wiedzieć

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na czyszczenie wnętrza samochodu, dostępne są specjalne chusteczki np. do mycia kokpitu.

Czyszczenie przedniej szyby i pozostałych szyb

Weź miękką szmatkę i środek do czyszczenia szyb. Podobnie jak w przypadku okien w Twoim domu, rozpyl produkt na czyszczone powierzchnie (lub na ściereczkę) i delikatnie pocieraj, aby przywrócić szybom połysk. W przypadku tylnej szyby zachowaj czujność. Aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń czyścić ją w kierunku włókien odszraniających. Na koniec pamiętaj o wyczyszczeniu lusterka wstecznego.

Jeśli chcesz zastosować „babcine sposoby”, zamiast produktów specjalnie przeznaczonych do czyszczenia wnętrza samochodu, najpierw przeprowadź próbę na małej powierzchni. Jeśli test wypadnie pomyślnie, można użyć produktu do czyszczenia odpowiednich powierzchni.