Najpewniejszym sposobem doboru właściwego oleju silnikowego jest zachowanie zgodności z homologacją producenta pojazdu. Informacje te znajdują się w instrukcji obsługi samochodu i powinny być punktem wyjścia przy zakupie produktu. Na opakowaniach olejów TotalEnergies homologacje (nazywane również dopuszczeniami) można znaleźć w centralnej części etykiety znajdującej się na tylnej stronie opakowania.
W przypadku niektórych, zwłaszcza starszych modeli samochodów, dla których nie wskazano konkretnych dopuszczeń, należy kierować się klasą lepkości i klasą jakości oleju zgodnie z API, ACEA, itd., a także ewentualnymi dodatkowymi wymaganiami, takimi jak np. technologia LowSAPS. Aby dobrać olej w inny sposób niż na podstawie homologacji, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
Na opakowaniach olejów TotalEnergies znajdują się wszystkie niezbędne informacje produktowe. Oto najważniejsze z nich.
W centralnej części etykiety znajdującej się na przedniej części opakowania umiejscowione jest logo TotalEnergies. Pod nim podana jest nazwa produktu, a jeszcze niżej – nazwa gamy, do której ten produkt należy.
Nad grafiką zawierającą powyższe dane znajdują się oznaczenia głównych cech technicznych oleju wskazujące m.in. czy jest to olej do samochodów osobowych czy innej grupy, czy jest wykonany w technologii syntetycznej, a także jakie ma dodatkowe właściwości, jak np. kompatybilność z filtrami cząstek stałych czy właściwości paliwooszczędne.
Poniżej, w lewym dolnym rogu, znajduje się kod QR. Po jego zeskanowaniu użytkownik otrzymuje dostęp do dodatkowych informacji. Z kolei centralnie na dole umiejscowiona jest klasa lepkości oleju oraz klasa jakości ACEA. W prawym dolnym rogu TotalEnergies podaje objętość oleju, a nad nią może znajdować się informacja dodatkowa, jak np. zastosowanie technologii wydłużającej żywotność silnika.
Tylna etykieta zawiera logo producenta, obok którego powtórzona jest nazwa produktu. Poniżej znajduje się oznaczenie rodziny produktów oraz klasy lepkości.
Kolejne pole to najważniejsze informacje o oleju, czyli klasa jakości według ACEA, a także lista dopuszczeń (homologacji) producentów silników. Centralną część etykiety zajmują natomiast opisy produktu w kilku językach.
Jedną z najnowszych grup produktowych w rodzinie TotalEnergies jest INEO (oznaczenie znajduje się pod logo TotalEnergies na etykiecie na przedniej stronie opakowania). To najwyższa gama olejów opracowanych specjalnie dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych i zalecanych do wszystkich samochodów wyposażonych w układy oczyszczania spalin.
Produkty z tej serii oferują zaawansowaną technologię syntetyczną, zwiększoną odporność na utlenianie, formulację LowSaps oraz homologacje producentów silników.
Oznaczenie INEO znajduje się na przedniej stronie opakowania, tuż pod logo TotalEnergies.
Większość produktów TotalEnergies posiada dodatkowe oznaczenia, które wskazują na specyficzne właściwości, dopuszczenia lub regiony przeznaczenia (np. MDC, ECS, C4, Future). Ich obecność może pomóc użytkownikowi w doprecyzowaniu wyboru i upewnieniu się, że olej będzie w pełni zgodny z wymaganiami producenta pojazdu.