Skip to content

Ograniczenie emisji z Zakresów 1 i 2

Aby zrealizować swoje dążenie do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r., wspólnie ze społeczeństwem, TotalEnergies podejmuje działania mające na celu ograniczenie emisji z obsługiwanych przez siebie obiektów przemysłowych (Zakresy 1 i 2) o ponad 40% do 2030 r.

Nasze cele

Naszym podstawowym obowiązkiem jako operatora przemysłowego jest ograniczenie emisji powstających w wyniku naszej działalności. Na początku 2019 roku TotalEnergies publicznie ogłosiła cel zmniejszenia emisji z obsługiwanych obiektów do mniej niż 40 Mt do 2025 roku i postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji netto z Zakresów 1 i 2 o co najmniej 40% w 2030 roku w stosunku do 2015 roku (z uwzględnieniem pochłaniaczy dwutlenku węgla) dla swojej obsługiwanej działalności.

Nasze narzędzia

Główną drogą do osiągnięcia tych celów jest rozwój projektów redukcji emisji w naszych zakładach przemysłowych, z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii: poprawa efektywności energetycznej, ograniczenie spalania w pochodniach, redukcja emisji metanu, dostarczanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz stosowanie CCS dla pozostałych emisji.

Do 2030 roku część naszych emisji będzie kompensowana poprzez rozwiązania oparte na przyrodzie, co pozwoli nam osiągnąć nasze cele w zakresie emisji netto.

Nasze postępy w 2021 roku

Emisje z Zakresów 1+2 zmniejszyły się z 41,5 Mt w 2020 r. do 37,0 Mt (bez uwzględnienia wpływu COVID) w latach 2020-2021, w szczególności dzięki 120 inicjatywom redukcji emisji realizowanym w całej Spółce.

Dane te obejmują uruchomienie dwóch elektrowni gazowo-parowych.

Poprawa efektywności naszych obiektów

Zmniejszanie spalania w pochodni

Ograniczenie rutynowego spalania gazu w pochodni jest priorytetem przy zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych.

Od 2000 roku TotalEnergies zobowiązuje się do niestosowania tej praktyki w swoich nowych projektach. Jako członek założyciel inicjatywy Banku Światowego „Zero Routine Flaring by 2030” od 2014 r., spółka zobowiązała się do całkowitego zakończenia tej praktyki do roku 2030.

Rutynowe spalanie w pochodni zostało zredukowane o 90% od 2010 roku i wyznaczyliśmy sobie nowy cel, jakim jest sprowadzenie poziomu spalania poniżej 0,1 Mm3 dziennie do 2025 roku.

Sporadyczne lub nierutynowe spalanie związane z kwestiami operacyjnymi lub rozruchem obiektów również zostało uwzględnione w planach działania, podobnie jak spalanie w celach bezpieczeństwa, które jest wykorzystywane do ochrony obiektów. Na przykład w Argentynie i Boliwii, dzięki ciągłemu monitorowaniu przepływu gazu i optymalizacji ustawień spalania w pochodniach, Spółka ograniczyła spalanie w celach bezpieczeństwa o połowę.

Zużywanie mniejszej ilości energii

Poprawa efektywności energetycznej oznacza zmniejszenie ilości energii zużywanej do wyprodukowania danej ilości energii, a tym samym zmniejszenie emisji. Poprawa efektywności energetycznej wiąże się również ze znalezieniem nowych sposobów wykorzystania ciepła odpadowego z naszych jednostek. Kilka rafinerii, w tym Leuna w Niemczech, zmapowało, a następnie określiło ilościowo swoje źródła ciepła odpadowego. Trwają badania, jak wykorzystać to ciepło w pobliskich ekosystemach przemysłowych i komunalnych.

Spółka podjęła zdecydowane zobowiązanie do wykorzystania technologii cyfrowej w swoich zakładach jako czynnika poprawy efektywności energetycznej. Na koniec 2021 roku 27 z 46 obsługiwanych zakładów zużywających ponad 50 000 toe/rok było wyposażonych w audytowalny system zarządzania energią, zgodny np. z normą ISO 50001 dotyczącą zarządzania energią.

Nasza Cyfrowa Fabryka opracowuje rozwiązania poprawiające wydajność energetyczną

Cyfrowa Fabryka (Digital Factory) TotalEnergies, otwarta w 2020 roku, skupia prawie 300 programistów i naukowców zajmujących się analizą danych.

Jej misją jest opracowanie rozwiązań cyfrowych, których Spółka potrzebuje, aby usprawnić swoje działania przemysłowe, zaoferować klientom nowe usługi (w szczególności w zakresie zarządzania zużyciem energii), rozszerzyć działalność o nowe źródła energii i zmniejszyć swój wpływ na środowisko.

Na przykład cyfrowe rozwiązanie „E2”, opracowane w Cyfrowej Fabryce przez naszych wiertników, umożliwia oszacowanie w czasie rzeczywistym zużycia energii przez różne urządzenia na platformie wiertniczej, a także powiązanych z tym emisji gazów cieplarnianych. Zespoły mają bezpośredni dostęp do tych danych i mogą łatwo korzystać z nich przy podejmowaniu decyzji operacyjnych.

CO2 Fighters – walczący z emisjami

Od końca 2018 roku emisje gazów cieplarnianych w całej Spółce śledzą tak zwani „CO2 Fighters”, czyli zespół zajmujący się przede wszystkim ograniczaniem naszych emisji.

Jego zadaniem jest promowanie w Spółce kultury niskoemisyjności, inicjowanie projektów z zakresu efektywności energetycznej, przyspieszanie procesu elektryfikacji obiektów oraz pomoc we wprowadzaniu bardziej ekologicznych form korzystania z energii.

Zespół nadzorował ponad 400 projektów redukcji emisji, z których większość kosztowała mniej niż 10 USD na tonę CO2. Do 2025 r. 160 projektów w segmencie upstream i ponad 200 projektów w segmencie downstream przyniesie redukcję emisji z Zakresu 1+2 odpowiednio o 2,5 mln i 4,5 mln ton CO2.

Projekt Go Green – zmniejszenie emisji z Zakresu 2 związanych z zakupem energii elektrycznej

W 2020 roku TotalEnergies postanowiła dążyć do neutralności węglowej dla wszystkich zakupów energii elektrycznej w swoich zakładach prowadzonych w Europie do 2025 roku.

Całe zapotrzebowanie na energię elektryczną w zakładach przemysłowych i handlowych, a także w naszych biurach, będzie zaspokajane przez energię odnawialną wytwarzaną przez regionalne moce wytwórcze TotalEnergies w Europie.

Podobna strategia została przyjęta w Stanach Zjednoczonych. Łącznie będzie to stanowić około 7 TWh/rok.

W Europie potrzeby te zostaną pokryte przez farmy słoneczne nabyte w Hiszpanii w 2020 roku, oferujące moc 5 GW i produkcję 10 TWh/rok do 2025 roku. 6 TWh/rok będzie kierowane do zakładów europejskich w ramach umowy zakupu energii elektrycznej (PPA).

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, Spółka nabyła w 2021 r. portfel 2,2 GW w projektach solarnych i 0,6 GW w projektach magazynowania w akumulatorach, aby pokryć 100% zapotrzebowania na energię elektryczną w obsługiwanych zakładach przemysłowych, w tym w kompleksie rafineryjno-petrochemicznym Port Arthur oraz w zakładach petrochemicznych La Porte i Carville.

Emisje z Zakresu 2 w całym zakresie obsługiwanym przez Spółkę powinny więc zostać zredukowane od 2025 roku o ponad 2 Mt CO2 rocznie.

Dążenie do zerowej emisji metanu

Metan jest gazem cieplarnianym o współczynniku globalnego ocieplenia 25 razy wyższym niż CO2 w ciągu 100 lat.

W 2021 roku IPCC ocenił udział metanu w obecnym ociepleniu na 0,5°C w stosunku do epoki przedprzemysłowej. Konferencja COP26 podkreśliła istotną rolę, jaką ograniczenie emisji metanu musi odegrać w ograniczaniu globalnego ocieplenia, zarówno w swoim ostatecznym podsumowaniu (pakt klimatyczny z Glasgow), jak i poprzez globalne zobowiązanie dotyczące metanu, podjęte przez 105 krajów, pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej*, do zmniejszenia do 2030 roku swoich emisji metanu o 30% w stosunku do poziomu z roku 2020.

* Kraje te stanowią 70% światowej gospodarki i odpowiadają za prawie połowę antropogenicznych emisji metanu na naszej planecie.

Nowe cele...

Spółka od kilku lat prowadzi działania mające na celu ograniczenie emisji metanu. W latach 2010-2020 zmniejszyła o połowę swoją obsługiwaną emisję metanu.

Zgodnie z porozumieniem z Glasgow, Spółka wyznacza nowe cele na obecną dekadę: redukcje z poziomu z 2020 roku o 50% do 2025 roku i 80% do 2030 roku.

Spółka podtrzymuje również swój cel, jakim jest utrzymanie intensywności emisji metanu poniżej 0,1% we wszystkich obsługiwanych obiektach gazowych.

...ramię w ramię ze społeczeństwem i zgodnie scenariuszem MAE „Net Zero by 2050”

W grudniu 2021 roku Komisja Europejska zaproponowała nowe unijne ramy dekarbonizacji rynków gazu i redukcji emisji metanu.

W maju 2021 roku MAE opublikowała raport „Net Zero by 2050: A Roadmap for the Global Energy Sector”, w którym przedstawiono scenariusz osiągnięcia neutralności węglowej dla sektora energetycznego do 2050 roku. Obejmuje on redukcję emisji metanu z przemysłu węglowego, naftowego i gazowego o 75% w latach 2020-2030.

Dokładniejszy pomiar emisji metanu

Spółka jest pionierem w wykrywaniu i ilościowym określaniu emisji w całym łańcuchu wartości. TotalEnergies prowadzi obiekt testowania technologii pomiaru emisji metanu. Jest on znana jako platforma TADI (od Total Anomaly Detection Initiatives) i nie ma sobie równych w Europie; na świecie istnieje tylko jeden porównywalny obiekt, w Stanach Zjednoczonych. Ponadto TotalEnergies przyspiesza wdrażanie swojej technologii wykrywania metanu za pomocą dronów, AUSEA na wszystkich obsługiwanych przez siebie obiektach, począwszy od 2022 roku.

Redukcja emisji z każdego źródła

Aby dążyć do zerowej emisji metanu podejmiemy bardziej zdecydowane działania dotyczące każdego ze źródeł emisji.

  • Ograniczenie uwalniania: W 2021 r. spadek w porównaniu z rokiem 2020 w związku z ograniczeniem uwalniania wyniósł 6 kt rocznie (projekty w Gabonie i Wielkiej Brytanii).
  • Ograniczenie spalania gazu w pochodniach: W 2021 r. ograniczenie spalania w pochodniach w porównaniu z rokiem 2020 zmniejszyło emisję o 1,8 kt rocznie.
  • Ograniczenie wycieków: Począwszy od 2022 r. we wszystkich obsługiwanych obiektach zostaną uruchomione coroczne kampanie mające na celu wykrywanie i naprawę wycieków. W 2021 r. spadek emisji związany z ograniczeniem wycieków wyniósł 4 kt rocznie dzięki istotnej naprawie obiektu OML58 w Nigerii.

Ponadto wszystkie nowe projekty zawierają ścisłe kryteria dotyczące zapobiegania emisji metanu: brak gazu pomiarowego, brak ciągłego uwalniania na zimno oraz systematyczne stosowanie zamkniętego spalania, jak to miało miejsce w przypadku obiektów CLOV w Angoli, Moho-Nord w Republice Konga oraz Egina w Nigerii.

Wykorzystanie dronów do wykrywania i pomiaru emisji metanu

AUSEA składa się z miniaturowego czujnika, ważącego 1,4 kg i zamontowanego na dronie, który określa ilościowo emisje poprzez pomiar stężeń w smudze i śledzenie ich źródła. Technologia ta okazała się dokładniejsza od technologii dostępnych na rynku i została z powodzeniem zastosowana w Nigerii, Kongo i Holandii.

Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla w naszych obiektach

Ograniczenie emisji w zakładach oznacza również rozwój procesów przemysłowych w zakresie wychwytywania, transportu i składowania dwutlenku węgla (CCS).

Spółka przyczynia się do rozwoju tych rozwiązań na Morzu Norweskim od 1996 roku w celu ograniczenia emisji ze złóż gazu ziemnego Sleipner (2) i Snøhvit. CO2 związany z tym gazem ziemnym, znany jako naturalnie występujący CO2, jest oddzielany, a następnie ponownie zatłaczany pod powierzchnię ziemi.

Nasze obecne projekty magazynowania CO2 są zlokalizowane na Morzu Północnym, aby wykorzystać jego znaczny potencjał, szczególnie na wyeksploatowanych polach obsługiwanych przez TotalEnergies. Ponadto otoczenie regulacyjne w ramach Unii Europejskiej jest korzystne dla takich projektów.

Pozwolą nam one nie tylko zmniejszyć nasze własne emisje, ale dzięki dodatkowej pojemności zaoferować również naszym klientom możliwość składowania emisji CO2 w celu zmniejszenia ich emisji z Zakresu 1 i naszych emisji z Zakresu 3 w całym sektorze CCS. Obecnie dążymy do zwiększenia możliwości składowania o około 10 Mt CO2 rocznie do 2030 roku.

Dostarczanie błękitnego wodoru do naszych rafinerii

W Holandii Spółka analizuje projekt wychwytywania 900 kt CO2/rok emitowanych przez instalację wodorową rafinerii Zeeland od 2026 roku. CO2 byłby następnie transportowany i składowany w ramach projektu Aramis.

W lipcu 2021 r. we Francji TotalEnergies wraz z czterema innymi partnerami rozpoczęła ocenę rozwoju sieci do składowania i eksportu morskiego CO2 w Normandii.

W Belgii Spółka i jej partnerzy badają projekt CO2 Antwerp@C dotyczący gromadzenia i transportu emisji CO2 z portu przemysłowego w Antwerpii. We wszystkich trzech przypadkach CO2 byłby składowany w wyeksploatowanych zbiornikach na Morzu Północnym.

Rozwijanie projektów transportu i składowania

W Norwegii Spółka, wspólnie z firmami Equinor i Shell, uruchomiła Northern Lights, pierwszy projekt transportu i składowania CO2 na dużą skalę. Zatwierdzony przez rząd norweski w 2020 roku projekt jest obecnie w fazie budowy. Pozwoli on podmiotom emitującym zanieczyszczenia przemysłowe w Norwegii i innych krajach Europy na składowanie swoich emisji.

W Holandii TotalEnergies i jej partnerzy analizują projekt Aramis, którego celem jest stworzenie łańcucha logistycznego i węzła w porcie w Rotterdamie w celu transportu CO2 do wyeksploatowanych pól morskich, z których część jest obsługiwana przez TotalEnergies.

W Wielkiej Brytanii Spółka współpracuje ze swoimi partnerami nad projektem transportowo-magazynowym Northern Endurance Partnership, którego celem jest dekarbonizacja regionów przemysłowych Teesside i Humberside.

Kompensacja pozostałych emisji za pomocą naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla

Oprócz naszych działań mających na celu zapobieganie i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, osiągnięcie neutralności węglowej wraz ze społeczeństwem będzie wymagało kompensacji pozostałych emisji CO2 . Z tego powodu TotalEnergies inwestuje w naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla takie jak lasy, rolnictwo regeneracyjne i tereny podmokłe.

Zarządzanie gruntami musi odbywać się przy współudziale lokalnych społeczności, tak aby możliwe było połączenie i znalezienie równowagi między wartością dochodów z rolnictwa i leśnictwa, korzyściami dla ludzi, gleb, bioróżnorodności i obiegu wody oraz kredytami węglowymi.

Spółka współpracuje z doświadczonymi partnerami w celu zarządzania długoterminowym podejściem, którego wymagają te złożone projekty, a także ryzykiem, z jakim się wiążą. Projekty są certyfikowane zgodnie z najwyższymi standardami, takimi jak Vera VCS i CCB.

Peru

Od 2021 r. TotalEnergies i CIMA (Centro de Conservation, Investigacion y Manejo de Areas Naturales), peruwiańska organizacja pozarządowa, współpracują w peruwiańskiej części Amazonii, finansując projekty ochrony lasów pierwotnych w Parku Narodowym Cordillera Azul, który obejmuje 1,35 mln hektarów i znajduje się na Zielonej Liście IUCN.

W ramach tych projektów strażnicy leśni monitorują obszary parku i zapobiegają ich degradacji i wylesianiu. Obejmują one również programy rozwoju zrównoważonej działalności gospodarczej w regionie buforowym otaczającym park, takie jak zrównoważone uprawy rolno-leśne i ich łańcuchy wartości, ekoturystyka i produkcja rzemieślnicza. W ramach porozumienia w ciągu dziesięciu lat uda się uniknąć emisji ponad 15 Mt CO2.

Republika Konga

W marcu 2021 r. spółka TotalEnergies i grupa Forêt Ressources Management podpisały umowę partnerską z Republiką Konga w sprawie zakrojonego na szeroką skalę, integracyjnego projektu zarządzania agroleśnictwem, który będzie sekwestrował ponad 10 Mt CO2.

Zintegrowane zarządzanie, razem z partnerami, ponad 50 000 hektarów w okresie 35 lat przewiduje posadzenie 38 000 hektarów lasu, 2 000 hektarów projektów rolno-leśnych i zachowanie lasów galeriowych. Projekt ma na celu rozwój zrównoważonej produkcji rolnej i energii drzewnej we współpracy z lokalną ludnością.