Skip to content

Ograniczenie emisji z Zakresu 3, wspólnie ze społeczeństwem

TotalEnergies postawiła sobie za cel, aby do 2030 roku jej globalne emisje z Zakresu 3, związane z wykorzystaniem przez klientów używanych produktów energetycznych, spadły poniżej poziomu z 2015 roku. W tym samym okresie Spółka planuje produkować i sprzedawać o 30% więcej produktów energetycznych, w szczególności ze wzrostu sprzedaży energii elektrycznej i skroplonego gazu ziemnego.

Emisje z Zakresu 3 w zintegrowanej spółce multienergetycznej

Aby przygotować się na spadek popytu na ropę naftową w okresie od chwili obecnej do końca dekady, Spółka podjęła dobrowolną strategię dostosowania swojej działalności w zakresie rafinacji i dystrybucji produktów naftowych do poziomu produkcji ropy naftowej.

W związku z tym Spółka zobowiązała się do realizacji nowego celu do 2030 roku: zmniejszenia emisji z Zakresu 3 ze sprzedawanych produktów naftowych o ponad 30% w latach 2015-2030.

Gwałtowny wzrost sprzedaży energii elektrycznej (dwudziestokrotny wzrost w okresie 2015-2030) pozwoli na dekarbonizację miksu energetycznego Spółki bez dodawania pośrednich emisji z Zakresu 3.

Gaz jest energią przejściową, pozwalającą klientom zastąpić węgiel, który emituje więcej CO2 i którego TotalEnergies nie produkuje ani nie sprzedaje (TotalEnergies dobrowolnie wycofała się z rynku węgla w 2016 r.). TotalEnergies podwoi więc swoją sprzedaż LNG w latach 2019-2030.

Zmniejszenie sprzedaży produktów naftowych o ponad 30% i zwiększenie sprzedaży biopaliw do trzykrotności obecnego poziomu pozwoli nam na redukcję emisji z Zakresu 3 w wartościach bezwzględnych w okresie 2015-2030.

Te zmiany w Zakresie 3 różnią się w zależności od regionu, zgodnie ze zmieniającym się globalnym zapotrzebowaniem na energię:

  • Wspierając dążenia Unii Europejskiej na drodze do neutralności węglowej oraz w świetle wagi europejskich emisji z Zakresu 3 w 2015 roku (256 Mt z 410 Mt), Spółka sama postawiła sobie konkretny cel ograniczenia emisji z Zakresów 1+2+3 w Europie o 30% w wartościach bezwzględnych w tym samym okresie; ograniczenie sprzedaży produktów naftowych będzie koncentrować się szczególnie na Europie.
  • Jednocześnie Spółka zamierza zapewnić ludziom w krajach rozwijających się energię potrzebną do podniesienia standardu życia. Dlatego Spółka zwiększa dostawy energii w tych regionach świata, stawiając przede wszystkim na gaz ziemny i energię odnawialną.

Mobilność: współpraca z klientami

Dla spółki TotalEnergies istotne jest, by neutralność węglowa stała się celem, do którego dążą także jej klienci. Aby to osiągnąć, i aby skutecznie przyczyniać się do transformacji energetycznej, stopniowo zmieniamy formę, w jakiej nasi klienci korzystają z energii.

Spółka realizuje wobec tego strategię marketingową skoncentrowaną na produktach o najmniejszej emisji dwutlenku węgla oraz na ograniczaniu dostaw dla zastosowań energii, dla których dostępne są konkurencyjne, niskoemisyjne rozwiązania alternatywne. Transport generuje około 17% globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Jesteśmy przekonani, że mobilność przyszłości nie opiera się na jednym rozwiązaniu, a na szeregu uzupełniających się rozwiązań.

Transport drogowy

Transport drogowy niewątpliwie oferuje szerszy wachlarz rozwiązań w zakresie dekarbonizacji niż jakikolwiek inny rodzaj transportu. Nasza strategia zakłada prowadzenie działalności w czterech głównych, nowych typach mobilności drogowej:

1/ Zdobycie uznania jako główna siła w dziedzinie mobilności elektrycznej

Wraz z rosnącym zasięgiem jazdy, pojazdy elektryczne (EV) oferują przyszłościowe rozwiązanie, stanowiąc w 2021 roku 9% całkowitej sprzedaży pojazdów. Działamy na dwóch kluczowych ogniwach tego łańcucha wartości, aby przyspieszyć ich przyjęcie przez naszych klientów:

Rozmieszczenie infrastruktury do ładowania

  • Do 2025 roku na całym świecie planowane jest 150 000 punktów ładowania.
  • Do 2030 roku planuje się 300 stacji obsługi na autostradach i głównych drogach oraz 600 miejskich stacji obsługi z ładowarkami dużej mocy (HPC), aby wspierać podróże e-mobilne w Europie. Oznacza to, że jeden HPC przypada na każde 150 km, co daje optymalną sieć na długich dystansach.
  • TotalEnergies przekształca i dostosowuje swoją obecność w miastach poprzez rozwój sieci elektromobilności w Europie i Azji.

Produkcja wydajnych i niedrogich akumulatorów

Automotive Cells Company (ACC), joint venture założone przez TotalEnergies i Stellantis w 2020 roku, ma wyłonić się jako globalny gracz w rozwoju i produkcji akumulatorów samochodowych od 2023 roku.

Wraz z firmą Saft TotalEnergies przekazuje swoje doświadczenie w zakresie badań i rozwoju. Wyprodukowane akumulatory zasilą blisko milion EV rocznie, czyli 10% europejskiego rynku. We wrześniu 2021 roku do ACC dołączył koncern Mercedes-Benz. Jest to duża inwestycja, która ma przyczynić się do rozwoju pojazdów elektrycznych w Europie.

Do 2025 roku w głównych miastach i aglomeracjach na całym świecie ma działać 150 000 punktów ładowania (1)

2/ Rozszerzenie dystrybucji biopaliw

Na koniec roku 2021 pojazdy spalinowe nadal stanowiły ponad 98% używanych pojazdów lądowych na świecie. Zrównoważone biopaliwa mogą zmniejszyć emisję CO2 tych pojazdów.

W 2021 roku TotalEnergies rozdystrybuowała na całym świecie 3 Mt zrównoważonych biopaliw*. Polityka publiczna zmierzająca do neutralności węglowej wspiera popyt na te produkty odnawialne, zwłaszcza w Europie. Będziemy wspierać ten rozwój i dążyć do sprzedaży 7-8 Mt w 2025 roku.

3/ Wspieranie transformacji energetycznej naszych klientów dzięki NGV

Gaz ziemny dla pojazdów (NGV), dystrybuowany w postaci sprężonego gazu ziemnego (CNG) lub skroplonego gazu ziemnego (LNG), oferuje przejściową ścieżkę redukcji emisji CO2. Paliwo to jest obecnie dostępne na 600 stacjach paliw w naszej globalnej sieci.

W lutym 2021 roku TotalEnergies zainaugurowała w Gennevilliers największą we Francji stację NGV i bio-NGV.

4/ Promowanie rozwiązań niskoemisyjnych dla pojazdów ciężarowych

Producenci samochodów ciężarowych opracowują pojazdy elektryczne przeznaczone do codziennych podróży na dystansie poniżej 500 km, a także pracują nad akumulatorami o bardzo dużej mocy, które wydłużyłyby zasięg jazdy tych pojazdów.

TotalEnergies wspiera ten proces poprzez rozbudowę sieci stacji ładowania o dużej mocy. Celem Spółki jest posiadanie stacji ładowania co 150 km w całej Europie Zachodniej, a także rozwiązania w zakresie ładowania bezpośrednio w obiektach podmiotów zajmujących się transportem ciężarowym.

Ponadto kilku producentów ciężarówek patrzy na wodór jako atrakcyjną alternatywę dla dłuższych codziennych podróży. W 2021 roku spółka TotalEnergies zawarła partnerstwo z Daimler Trucks, dedykowane infrastrukturze wodorowej dla pojazdów ciężarowych we Francji, Niemczech i krajach Beneluksu.

Transport morski

Sektor morski odpowiada za 90% wszystkich transportowanych towarów i 3% globalnych emisji CO2. Chociaż ciężki olej opałowy pozostaje najbardziej powszechnym paliwem do napędu statków, to zastosowanie LNG, energii przejściowej, może zmniejszyć emisję CO2 o 20%.

TotalEnergies współpracuje z głównymi graczami w branży transportu morskiego w celu określenia najbardziej odpowiednich paliw do realizacji ich planów dekarbonizacji.

Transport lotniczy

TotalEnergies opracowuje zrównoważone paliwa lotnicze (SAF) produkowane z odpadów i pozostałości pochodzących z gospodarki o obiegu zamkniętym (tłuszcze zwierzęce, zużyte oleje kuchenne itp.), a także „e-jets”, syntetyczne paliwa dla lotnictwa. Paliwa SAF będą w stanie znacznie ograniczyć emisję CO2 w transporcie lotniczym.

Spółka jest zaangażowana w liczne inicjatywy produkcyjne i marketingowe dotyczące SAF we współpracy z firmami z branży lotniczej. Do 50% tych biopaliw może być teraz włączone do nafty bez potrzeby modyfikacji istniejącej infrastruktury logistycznej, samolotów czy silników.

Wraz z rozpoczęciem produkcji w swojej rafinerii La Mède w 2021 roku i Normandii w 2022 roku, TotalEnergies jest w stanie zaspokoić popyt klientów i spełnić wymagania francuskich przepisów, zgodnie z którymi samoloty powinny wykorzystywać co najmniej 1% zrównoważonych biopaliw lotniczych w SAF od 1 stycznia 2022 r.

Najważniejsze wydarzenia roku 2021

Dostarczanie LNG do statków wycieczkowych i transportu morskiego

  • marzec 2021 r.: TotalEnergies podpisuje umowę z MSC Cruises na dostarczanie około 45 000 ton LNG rocznie na przyszłe statki wycieczkowe.
  • kwiecień 2021 r.: TotalEnergies kończy w Dunkierce pierwsze tankowanie LNG statku CMA CGM Jacques Saadé, największego na świecie kontenerowca.
  • lipiec 2021 r.: CMA CGM i TotalEnergies rozpoczynają studium wykonalności dla pierwszego we Francji projektu produkcji bioLNG.

Sojusze w celu dekarbonizacji przemysłu żeglugowego

  • czerwiec 2020 r.: TotalEnergies dołącza do Getting to Zero Coalition, aby przyczynić się do realizacji celu Międzynarodowej Organizacji Morskiej, jakim jest zmniejszenie emisji z żeglugi o co najmniej 50% do 2050 roku.
  • luty 2021 r.: TotalEnergies dołącza do organizacji Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping, z siedzibą w Kopenhadze, zajmującej się innowacjami w zakresie dekarbonizacji branży żeglugowej.

Lot pilotażowy napędzany biopaliwami

  • maj 2021 r.: Air France-KLM, TotalEnergies, Groupe ADP i Airbus łączą siły, aby przeprowadzić pierwszy lot długodystansowy z 16% mieszanką SAF wyprodukowaną z oleju kuchennego. Lot z Paryża do Montrealu zmniejszył emisję CO2 o 20 ton w porównaniu do konwencjonalnego paliwa odrzutowego

Zastosowania mieszkaniowe, usługowe i przemysłowe

Do końca 2021 roku TotalEnergies sprzedawała energię elektryczną i gaz ziemny dziewięciu milionom klientów indywidualnych i komercyjnych w Europie. Celem TotalEnergies jest osiągnięcie w 2025 roku prawie 13 milionów umów (B2B i B2C) we wszystkich segmentach.

Spółka preferuje energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i opracowała szereg zróżnicowanych ofert dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Dla osób fizycznych w Europie

TotalEnergies oferuje odpowiednie rozwiązania dzięki usłudze Green Renewable Power, w której stawki są zablokowane na rok, obok tradycyjnych ofert . Pomaga również konsumentom oszczędzać energię.

Dla przedsiębiorstw

TotalEnergies wdraża korporacyjne umowy zakupu energii elektrycznej (CPPA) na energię odnawialną, które przyspieszyły w 2021 r. Spółka oferuje również klientom możliwość dodania energii słonecznej do swoich obiektów.

We Francji TotalEnergies jest liderem rynku energii słonecznej na budynkach – otrzymała projekty o łącznej mocy ponad 250 MW w ramach prowadzonych przez francuską Komisję Regulacji Energetyki CRE czterech przetargów od 2017 roku.

Opracowanie oferty usług w zakresie składowania CO2

Zgodnie ze scenariuszami przygotowanymi przez MAE, ilość CO2 wychwyconego i składowanego w procesach wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) może wynieść od 5 do 7 Gt CO2 rocznie do roku 2050, w porównaniu z zaledwie 40 Mt obecnie.

Rozwój tej działalności stanowi zatem główne wyzwanie na nadchodzące dziesięciolecia w kontekście osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r.

Nasze projekty CCS pomagają w ograniczeniu własnych emisji, ale dzięki dodatkowym dostępnym zdolnościom mogłyby również umożliwić rozwój szeregu usług w zakresie transportu i składowania dla producentów, którzy zobowiązali się do ograniczenia swoich emisji.

Morze Północne jest idealnym miejscem dla takich projektów, jako że oferuje znaczny potencjał składowania w pobliżu głównych ośrodków przemysłowych. TotalEnergies jest tam zaangażowana w kilka dużych projektów.

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom możliwości składowania na poziomie ponad 10 Mt CO2/rok do 2030 roku, z ambicją osiągnięcia zdolności ponad 50 Mt CO2/rok do 2050 roku.

One B2B Solutions

Dedykowana organizacja marketingowa pomagająca naszym klientom B2B w dekarbonizacji ich zużycia energii. Nasi klienci przemysłowi i handlowi B2B coraz częściej wyrażają potrzebę wsparcia w wyborze źródeł energii, które są zgodne z ich własnymi wysiłkami na rzecz dekarbonizacji. Nasza firma ma znaczną przewagę konkurencyjną, aby odpowiedzieć na te prośby dzięki szerokiemu spektrum energii i produktów, które możemy zaoferować.

Aby pomóc tym klientom, TotalEnergies tworzy w 2022 roku dedykowaną organizację marketingową o nazwie One B2B Solutions. Nowy podmiot jest odpowiedzialny za marketing naszych ofert w dziesięciu segmentach rynku o największym potencjale oraz zapewnia całościowe zarządzanie Kluczowymi Klientami.

Współpraca z partnerami

Transformacja energetyczna i ograniczenie globalnego ocieplenia to wyzwania globalne. TotalEnergies może je spełnić jedynie poprzez aktywne zaangażowanie swoich partnerów, w szczególności poprzez współpracę z władzami publicznymi i stowarzyszeniami zawodowymi.

Wsparcie dla pakietu „Fit for 55”

TotalEnergies wspiera zobowiązania podjęte przez narody na całym świecie do walki z globalnym ociepleniem w ramach porozumienia paryskiego.

W Europie TotalEnergies popiera pakiet „Fit for 55”, a w szczególności te kluczowe elementy, które są zgodne z naszą strategią i pozycją:

  • Szersze stosowanie opłat emisyjnych
  • Masowa ekspansja energii odnawialnych
  • Stworzenie infrastruktury (stacje ładowania, wodór)
  • Rozwój paliw niskoemisyjnych i odnawialnych dla przemysłu transportowego

W ramach wsparcia tych zobowiązań Komisji Europejskiej, wyznaczyliśmy w Europie cel redukcji emisji z Zakresów 1+2+3 o 30% do 2030 roku.

Mobilizacja organizacji branżowych

TotalEnergies jest członkiem wielu stowarzyszeń branżowych i opublikowała listę swoich przynależności od 2016 roku. Spółka współpracuje z tymi stowarzyszeniami najczęściej w sprawach technicznych, ale niektóre z nich zajmują również publiczne stanowiska w sprawie klimatu. Upewniamy się, że stowarzyszenia, których jesteśmy członkami, zajmują stanowiska zbieżne z naszymi, i regularnie oceniamy to dostosowanie w kwestiach klimatycznych.

Od 2019 roku TotalEnergies prowadzi coroczną ocenę stanowisk publicznych związanych z klimatem głównych stowarzyszeń zawodowych, których jest członkiem. Ich zgodność z TotalEnergies jest oceniana na podstawie sześciu zasad wymienionych w naszej dyrektywie w sprawie rzecznictwa.

TotalEnergies uczestniczy również w stowarzyszeniach i inicjatywach poświęconych w szczególności walce z globalnym ociepleniem.

Oil & Gas Climate Initiative (OGCI)

W 2014 roku pomogliśmy uruchomić Oil & Gas Climate Initiative (OGCI), globalne partnerstwo w ramach sektora.

Inicjatywa ta skupia 12 głównych krajowych i międzynarodowych podmiotów energetycznych w celu opracowania rozwiązań dla zrównoważonej, niskoemisyjnej przyszłości. W 2021 roku wszyscy jej członkowie, którzy łącznie odpowiadają za ponad jedną trzecią światowej produkcji węglowodorów, rozpoczęli realizację nowej strategii, której celem jest osiągnięcie neutralności węglowej w Zakresach 1+2 do 2050 roku.

Ponadto fundusz OGCI Climate Investments, uruchomiony w 2017 roku i zasilony ponad miliardem dolarów w ciągu 10 lat, zapewnia finansowanie start-upów technologicznych związanych z transformacją energetyczną. Jesteśmy również zaangażowani w inne międzynarodowe inicjatywy, w których uczestniczy sektor prywatny i publiczny:

  • na rzecz zaprzestania rutynowego spalania w pochodniach gazów związanych z produkcją ropy naftowej w ramach inicjatywy Banku Światowego „Zero Routine Flaring by 2030”;
  • na rzecz zwiększonej przejrzystości, z uwzględnieniem zaleceń Rady Stabilności Finansowej G20 w sprawie klimatu, Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) czy konsorcjum inwestorów Climate Action 100+;
  • na rzecz rozwoju nowych start-upów w zakresie transformacji energetycznej, od 2017 roku w ramach Breakthrough Energy Coalition (BEC), utworzonej przez Billa Gatesa w 2015 roku, a od 2016 roku w ramach powiązanego z nią funduszu Breakthrough Energy Ventures zasilonego miliardem dolarów;
  • na rzecz redukcji emisji metanu, od 2014 roku w ramach Oil & Gas Methane Partnership (OGMP) Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

Przegląd powiązań w oparciu o sześć kluczowych zasad

  • Stanowisko naukowe: TotalEnergies uznaje ustalony przez naukę związek pomiędzy działalnością człowieka, w szczególności wykorzystaniem paliw kopalnych, a zmianami klimatu.
  • Porozumienie paryskie: TotalEnergies uznaje porozumienie paryskie za duży krok naprzód w walce z globalnym ociepleniem i wspiera inicjatywy krajów uczestniczących w realizacji celów tego porozumienia.
  • Opłaty emisyjne: TotalEnergies popiera wdrożenie opłat emisyjnych.
  • Rozwój odnawialnych źródeł energii: TotalEnergies wspiera polityki, inicjatywy i technologie mające na celu promowanie rozwoju energii odnawialnych i zrównoważonych bioenergii (biopaliw, biogazu), a także energii i technologii mających na celu dekarbonizację procesów przemysłowych i transportu, takich jak wodór, magazynowanie węgla czy pojazdy elektryczne.
  • Rola gazu ziemnego: TotalEnergies promuje rolę gazu ziemnego jako „paliwa przejściowego”, zwłaszcza jako zamiennika węgla. TotalEnergies wspiera politykę mającą na celu pomiar i redukcję emisji metanu, aby zbliżyć się do osiągnięcia zerowych emisji metanu.
  • Kompensacja emisji dwutlenku węgla: TotalEnergies promuje podejście polegające najpierw na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych – poprzez unikanie, a następnie ograniczanie emisji przy użyciu najlepszych dostępnych technologii – a następnie na kompensacji pozostałych emisji. Spółka wspiera mechanizmy kompensacji emisji dwutlenku węgla, które są niezbędne do osiągnięcia neutralności węglowej, jeśli są one częścią zorganizowanych i certyfikowanych rynków zapewniających jakość i trwałość kredytów węglowych.

Wsparcie dla opłat emisyjnych

Opłaty emisyjne są głównym narzędziem służącym osiągnięciu neutralności węglowej. Od ponad dekady opowiadamy się za przyjęciem opłat emisyjnych, a przy ocenie naszych własnych projektów stosujemy wewnętrzną opłatę węglową.

Opłaty emisyjne uwzględniają zawartość dwutlenku węgla w źródle energii w jego cenie, dzięki czemu najbardziej emisyjne źródła energii stają się droższe. Zachęca to wszystkie podmioty do przyspieszenia przejścia z węgla na energię odnawialną i gaz ziemny przy produkcji energii elektrycznej. W perspektywie długoterminowej oferuje również sposób na skierowanie inwestycji na badania w zakresie technologii niskoemisyjnych oraz wychwytywania i składowania CO2.

Od 2014 roku Spółka wspiera szereg międzynarodowych inicjatyw, które wzywają do wdrożenia mechanizmów regulacyjnych dostosowanych do lokalnych warunków. TotalEnergies jest członkiem założycielem Climate Leadership Council (CLC), która promuje zrównoważone podejście do opłat węglowych w Stanach Zjednoczonych, w którym dochody byłyby redystrybuowane do obywateli amerykańskich w formie dywidendy węglowej. TotalEnergies wspiera również Carbon Pricing Leadership Coalition (CPLC) Banku Światowego.