a6b9444a88f34191629d516c01975646_1
Artykuły

Policyjna baza samochodów skradzionych – warto sprawdzić przez zakupem auta

avatar_null

Ekspert

EKSPERT TEAM TOTAL

Kupno używanego samochodu jest czasem porównywane do walki o przetrwanie – stawka może być naprawdę duża, lecz z każdej strony czyha na Ciebie wiele pułapek. Bez wątpienia najgorszą z nich jest możliwość nabycia samochodu kradzionego! Jak można sprawdzić, czy wymarzone (i już prawie Twoje) auto znajduje się w bazie skradzionych pojazdów?

Dlaczego kupujemy używane auta?

Większość osób decydujących się na zakup auta używanego robi to z jednego i bardzo prostego powodu – są one zwyczajnie zdecydowanie tańsze niż nowe modele. Zakup samochodu wprost z salonu to wydatek rzędu kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych i prawdę mówiąc, niewiele zmieniają tę sytuację „atrakcyjne” systemy ratalne i inne promocje.

Jak widać, cena jest zatem argumentem kluczowym. Na dalszy plan schodzi fakt, że samochód był eksploatowany przez kogoś innego – często przez osobę, której zupełnie nie znasz i nie wiesz w jaki sposób obchodziła się z pojazdem. A jak powszechnie wiadomo, przygotowanie samochodu do sprzedaży, aby „na oko” wydawał się światną inwestycją, nie jest specjalnie trudne.

Pamiętaj, że zakup używanego samochodu zawsze jest transakcją na zasadzie nabywania przysłowiowego „kota w worku”. Tak naprawdę, nigdy nie uda Ci się uzyskać kompletu rzetelnych informacji i nie ma to żadnego związku z np. niekompetencją sprzedającego czy jego złą wolą. Wynika to jedynie z faktu, iż do zbadania pewnych kwestii potrzebujesz wiedzy tak szerokiej, że uzyskanie jej w pewnym sensie graniczy z cudem.

Jeżeli Twoja niepewność dotyczy tego, czy zawiasy przy drzwiach były wymieniane, czy  pojazd jest bezwypadkowy, sytuacja nie wygląda źle. Co jednak, jeśli stoisz przed obliczem zakupu samochodu kradzionego?

Baza pojazdów skradzionych – czym jest i do czego służy?

Wiele już w mediach było historii o tym, gdy kierowca kupił auto, które np. przy próbie rejestracji zostało mu odebrane. Sytuacja ta jest nie tylko wielce krępująca, lecz także niebywale kłopotliwa. Po pierwsze, tracisz samochód, który dopiero co nabyłeś – a skoro się na to zdecydowałeś, to znaczy że naprawdę go potrzebowałeś. Co więcej, zwykle w takich przypadkach kontakt ze sprzedającym ulega nagłemu urwaniu. Bardzo trudno jest odzyskać utracone pieniądze, podobnie jak i samo auto.

Warto zatem przed zakupem skontrolować nie tyle samego sprzedającego, co oferowany przez niego pojazd. Każde auto posiada swój indywidualny numer VIN (Vehicle Identification Number), po którym można je zidentyfikować. Kod ten składa się z szeregu siedemnastu liter i cyfr o  nieprzypadkowym znaczeniu.

Pierwsze trzy znaki (litery lub cyfry) są automatycznie przydzielone każdemu z producentów aut. Nadaje go odpowiedni urząd w kraju, z którego dana firma się wywodzi. Kolejne sześć znaków to zakodowany krótki opis pojazdu. Spośród kolejnych ośmiu znaków ukryte są informacje o tym, jakie są np. miejsce i rok produkcji auta, ostatnie cztery muszą bezwzględnie być cyframi. Numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym oraz ukrytym miejscu w aucie, jego specyfikacja została określona na podstawie normy ISO 3779.

Na tej podstawie możliwe jest określenie pochodzenia auta, co pozwoli na wiarygodną weryfikację tego, czy było kradzione, czy też nie. W ten sposób możesz uzyskać informacje również o tym, ilu właścicieli samochód miał wcześniej, czy jest autem powypadkowym etc.

W tym celu możesz zgłosić się do jednej z firm, które ogłaszają się np. w Internecie. Wracając jednak do kluczowego pytania dotyczącego legalności pojazdu, najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie prośba o pomoc skierowana do odpowiedniego organu, czyli policji. Służby te prowadzą bazę kradzionych pojazdów, a informacja z tego źródła z pewnością będzie najbardziej rzetelna. W końcu o to przecież chodzi, by ustrzec się wielu komplikacji związanych z nabyciem auta znajdującego się w ewidencji aut kradzionych.

Co zrobić, jeżeli kupione auto jest w bazie pojazdów skradzionych?

Na całe szczęście, sytuacja nie jest beznadziejna, choć musisz uzbroić się w cierpliwość oraz być przygotowanym na wypełnienie niemałej ilości dokumentów. Bez wątpienia auto zostanie zatrzymane przez policję, powinieneś zatem zamieścić w odpowiednim protokole spis wszystkich przedmiotów, jakie znajdują się w samochodzie. Pamiętaj także, aby policjant wydał Ci potwierdzenie zatrzymania pojazdu, w przeciwnym razie możesz mieć spore trudności z jego odzyskaniem.

Sama procedura zwrócenia nabywcy jest trudna i czasochłonna, może trwać nawet kilka lat. Ważne, abyś posiadał zawartą umowę kupna/sprzedaży oraz aby odpowiednie służby uwierzyły w Twoje dobre intencje dotyczące nabycia samochodu.