Skip to content

Aktualności

TotalEnergies dostarcza bezbarwne lepiszcze syntetyczne Kromatis na potrzeby rewitalizacji Parku Solidarności w Rzeszowie

 

Park Solidarności w Rzeszowie przechodzi obecnie rewitalizację. Poszczególne elementy infrastruktury parku budowane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Przykładem tego jest bezbarwne lepiszcze syntetyczne Kromatis do budowy pieszo-rowerowych ścieżek w kolorze piaskowym, dostarczane przez TotalEnergies. Jest to pierwsza w Polsce realizacja ścieżek w takim kolorze przy użyciu asfaltu Kromatis®Asfalt w temperaturze ok 180°C.

Opracowane przez TotalEnergies bezbarwne lepiszcze syntetyczne Kromatis umożliwia zabarwienie nawierzchni na dowolny kolor (najczęściej stosowane pigmenty czerwony, zielony, niebieski, piaskowy) i znajduje zastosowanie w następujących miejscach:

  • Kolorowe ścieżki rowerowe
  • Polepszenie widoczności w tunelach
  • Kolorowe miejsca parkingowe
  • Kolorowy asfalt
  • Kolorowy mastyks asfaltowy

„Bezpośrednio z autocysterny asfalt jest pompowany do otaczarni, gdzie mieszany jest z kruszywem i barwnikiem. Barwnik został specjalnie zaprojektowany dla tej inwestycji przez firmę ZWUKSO. Gotowa mieszanka mineralno-asfaltowa (MMA) transportowana jest na plac budowy. Następnie masa asfaltowa zostaje przeładowana do rozkładarki. Na wcześniej przygotowanym podłożu (warstwa podbudowy oraz MMA ze zwykłego asfaltu) układana jest kolorowa masa asfaltowa, która natychmiast zostaje zagęszczona walcem. Już po około 2-4 godzinach można z niej korzystać” – wyjaśnia Sebastian Filipski z TotalEnergies.

Całkowita dostarczona ilość to ok. 35 ton asfaltu w 4 dostawach. Budowę realizuje firma MPDiM w Rzeszowie.