Skip to content

06/07/2017 Artykuły

Kupujesz używany samochód? Koniecznie sprawdź numer VIN

quiz-TotalEnergies-1_

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Kupując używany samochód warto dopełnić kilku ważnych czynności pozwalających wyeliminować ryzyko nabycia pojazdu o niepewnej przeszłości lub mającego inną historię niż ta, którą przedstawia sprzedający. Jedną z najważniejszych jest sprawdzenie numeru VIN. Tych kilkanaście niepozornych znaków wybitych na nadwoziu jest nośnikiem całkiem sporej ilości informacji.

VIN czyli Vehicle Identification Number to system identyfikacji pojazdów. Ustandaryzowany od początku lat 80. XX w., towarzyszy pojazdom produkowanym na całym świecie. Siedemnaście znaków, które się na niego składają mówią o wszystkim, co może pomóc zidentyfikować samochód: producencie, roku produkcji, zakładzie produkcyjnym i numerze konkretnego egzemplarza. Pełen numer VIN można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym oraz na tzw. tabliczce znamionowej montowanej w samochodzie. Tabliczka ta najczęściej znajduje się po wewnętrznej stronie przedniej ściany nadwozia lub na progu przednich drzwi. Numer umieszczany jest też na podszybiu w postaci naklejki. Sprawdzenie go to podstawowa czynność przy oględzinach pojazdu.

Sprawdzenie auta po VIN pozwala uzyskać informacje na jego temat, ale pomaga również często w podjęciu decyzji o zakupie samochodu używanego. W jaki sposób? Historia pojazdu, którą kryje kod VIN powinna obejmować informacje na temat autoryzowanych przeglądów, przebiegu auta (choć te dane pojawiają się dopiero od roku 2014), akcji i napraw serwisowych wykonywanych przez producenta, ewentualnej kradzieży samochodu, jego szkodach komunikacyjnych czy nawet aukcjach internetowych, na których konkretny egzemplarz mógł być sprzedawany. To bardzo przydatne dla kupującego.

Numer VIN można łatwo odczytać z tabliczki samochodu, jednak zdecydowanie trudniej go rozszyfrować. Składa się on z kilku określonych sekcji. Trzy pierwsze znaki, czyli tzw. sekcja WMI pozwala rozszyfrować kraj lub region, a także producenta pojazdu. VDS to sześcioznakowy opis modelu, czyli ogólna charakterystyka pojazdu, którą koduje producent. Ostatnie osiem symboli to sekcja VIS, czyli nr seryjny pojazdu, który obejmuje m.in. rok produkcji modelu lub fabrykę, w której został wyprodukowany. Osoba nie posiadająca dostępu do odpowiednich baz danych z góry jest tu skazana na niepowodzenie. W jaki sposób zatem rzetelnie sprawdzić numer VIN?

Najlepiej udać się do autoryzowanej stacji obsługi danej marki, gdzie można sprawdzić historię przebiegu samochodu, wykonanych w nim napraw czy akcji serwisowych. Jeśli chce się jednak poznać pełną historię pojazdu, włączając w to informacje o szkodach komunikacyjnych, ewentualnych kradzieżach, aukcjach na których był wystawiany, a nawet zdjęcia pierwotnego stanu w przypadku auta uszkodzonego - najlepiej skorzystać z jednego z wielu serwisów internetowych oferujących sprawdzenie auta po numerze VIN. Serwisy takie mają dostęp do baz danych nie tylko danej marki, ale również policyjnych, ubezpieczeniowych czy stacji diagnostycznych.

Na koniec należy pamiętać, że niestety, żadna weryfikacja numeru w jakiejkolwiek z baz nie da nam stuprocentowej pewności co do oferowanego pojazdu. W historii auta mogły bowiem wystąpić nieodnotowane zdarzenia, wypadki bądź naprawy i rozkodowanie numeru VIN nie udzieli informacji na ich temat. Auta serwisowane przez prywatnych serwisantów nie mają bowiem najczęściej żadnych wpisów do elektronicznych źródeł informacji. Sytuacja komplikuje się również przy naprawach pokolizyjnych lub powypadkowych dokonanych poza siecią serwisową ubezpieczyciela lub bez zgłaszania takiego faktu do zakładu ubezpieczeniowego.